Czerwiec zdecydowana większość grup funduszy zakończyła z zyskiem. Największe można było znaleźć na rynkach wschodzących. Licząc zaś od początku roku, na szarym końcu są akcje rynków rozwiniętych oraz polskie.
Dobry miesiąc akcji
Ostatni miesiąc I półrocza był bardzo udany dla inwestorów. Zarobić można było praktycznie na wszystkim. Jako grupa najlepiej wypadły fundusze akcji rynków wschodzących w Azji. Średnio przyniosły od 5,6 do 6,6 proc. zysków. W czołówce plasowały się także akcje małych i średnich spółek. Warto się jednak zatrzymać chwilę przy tej grupie. Aż trzy strategie wypracowały ponad 10 proc. zysku. Na czele fundusz Avivy Investors TFI, który dużą pozycję ma w akcjach CD Projektu. W producentów gier angażuje się także Rockbridge Akcji Małych i Średnich Spółek. Podobnie jak Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, jednak tu solidnym wsparciem mogły być spółki energetyczne. Wszystkie fundusze „misiów" czerwiec mogą zaliczyć do udanych, jednak większość zarobiła po mniej niż 5 proc. Kolejną grupą w tabeli były znów fundusze powiązane z rynkami wschodzącymi, jednak z Europy. Za nimi zaś uplasowały się fundusze mieszane aktywnej alokacji krajowego rynku. To jednak wyjątkowo skromna grupa. Dwie wyżej wymienione kategorie średnio wypracowały 4,1 proc. zysku w czerwcu.
Z kolei przeciętnie 3,7 proc. zarobiły fundusze polskich akcji szerokiego rynku. Tutaj jednak sytuacja jest jeszcze ciekawsza niż w „misiach". Od kilku miesięcy w grupie tej bryluje Rockbridge Gier i Innowacji. W czerwcu zarobił 19,4 proc., natomiast od początku roku aż 59 proc. i jest to oczywiście najwyższy wynik w I półroczu. Fundusz inwestuje głównie w spółki z branży gier, w tym notowane na rynku alternatywnym. Pozostałe fundusze uniwersalne akcji polskich nie uzyskały więcej niż 10 proc. zysku w czerwcu.
Bardzo dobrze radziły sobie również fundusze metali szlachetnych. Zyskały w ubiegłym miesiącu średnio tyle samo co strategie oparte na polskich akcjach szerokiego rynku.