Wskaźniki ryzyka funduszy dłużnych w tym roku wzrosły

Wyceny jednostek uczestnictwa funduszy wahają się mocniej niż w poprzednim roku. W analizie warto też brać pod uwagę specyfikę krajowego rynku długu.

Publikacja: 12.08.2020 05:17

Wskaźniki ryzyka funduszy dłużnych w tym roku wzrosły

Foto: Adobestock

Zmienność wycen funduszy dłużnych ostatnio mocno wzrosła, co wyraźnie widać po wskaźnikach SRRI.

Automatyczny wskaźnik

Za pomocą wskaźnika SRRI w prosty sposób możemy ocenić, jak mocno waha się wycena funduszu. Stopni jest siedem, a im wyższa wartość, tym fundusz jest bardziej ryzykowny. Warto jednak pamiętać, że w przypadku funduszy, gdzie duża część aktywów wyceniana jest metodą efektywnej stopy procentowej, wskaźnik SRRI jest zaniżony. Co ciekawe, aż trzy fundusze obligacji korporacyjnych mają SRRI na poziomie 1.

Jak wynika z naszej analizy, wskaźniki SRRI dla funduszy dłużnych w tym roku są istotnie wyższe niż w poprzednim. Zdecydowanie ubyło funduszy z SRRI na poziomie 1. Przed rokiem takich przypadków było 33, natomiast teraz tylko 15. W przypadku funduszy krótkoterminowych, zarówno skarbowych jak i uniwersalnych, najwięcej funduszy ma SRRI na poziomie 2. Rok temu proporcje były bardziej rozłożone na inne wartości.

Z kolei wśród strategii inwestujących w papiery o dłuższym okresie zapadalności przeważają fundusze o SRRI na poziomie 3. Szczególnie widać to w grupie funduszy długoterminowych papierów skarbowych.

– SRRI jest wskaźnikiem o charakterze obiektywnym, opartym na prostej formule matematycznej. W okresach niskiej zmienności może dawać inwestorom złudne poczucie bezpieczeństwa, w okresach niezwykłych, jak ostatni, sugerować ich ryzyko jako wyższe niż w rzeczywistości – tłumaczy Kamil Cisowski – dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego w DI Xelion. – Bardziej agresywne strategie obligacji potrafiły notować wzrost SRRI nawet do poziomu 5 pkt, zarezerwowanego raczej dla akcji, działo się tak na przykład z funduszami obligacji rynków wschodzących czy długu high-yield – zauważa Cisowski. Zwraca też uwagę na pułapki związane z krajowym rynkiem papierów korporacyjnych.

– Niepłynność polskiego rynku obligacji korporacyjnych w połączeniu z tzw. wyceną liniową części funduszy sprawia, że wskaźnik daje obecnie przekłamany obraz ich ryzyka, stojący w sprzeczności z tym, co widzimy dla analogicznych funduszy na rynku europejskim i amerykańskim, a fundusze z przewagą długu skarbowego wydają się na ich tle bardziej ryzykowne. Jest to oczywiście nieprawda – podkreśla Cisowski.

Ekstremalna zmienność

Ostatnio o zmianach SRRI w dwóch funduszach dłużnych informowało Santander TFI. – TFI są zobowiązane do obliczania i publikowania wskaźnika SRRI, a sposób jego obliczania bazujący na historycznej zmienności wartości jednostki subfunduszu dokładnie regulują stosowne przepisy – komentuje Michał Hołda, zarządzający w Santander TFI. – Wspominane zmiany wartości wskaźników SRRI dla subfunduszy Santander FIO nie wynikają ze zmian w polityce inwestycyjnej prowadzonej przez te subfundusze. Wynikają one z marcowego wzrostu zmienności na europejskim rynku długu, który stanowi główny rynek inwestycji wspominanych subfunduszy – tłumaczy Hołda.

Zmiany SRRI w tym roku nastąpiły jeszcze m.in. w czterech funduszach dłużnych Generali Investments TFI oraz ośmiu Pekao TF.

Zdaniem Grzegorza Dobka, zarządzającego w BNP Paribas TFI, wskaźnik SRRI może ulec zmianie, gdy zmienia się profil ryzyka funduszu. – Takich zmian nie robiliśmy i raczej nie planujemy robić – mówi. – W bardzo skrajnych warunkach rynkowych, jak marcu czy kwietniu, kiedy zmienność na rynkach rośnie do kilkunastoletnich poziomów, możliwe jest, że liczona z automatu zmienność jednostek uczestnictwa wzrasta. W tak skrajnych warunkach możliwe jest, że SRRI wzrośnie dla całego funduszu, jednak jest to sytuacja raczej ekstremalna – ocenia Dobek.

Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: rok wysokich zysków z obligacji przy wciąż rosnących akcjach
Fundusze inwestycyjne
Donald Trump wchodzi na scenę. Co dalej z amerykańskimi akcjami?
Fundusze inwestycyjne
To będzie lepszy rok funduszy obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Marlena Janota przejmie sterowanie Pekao TFI
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Fundusze inwestycyjne
Co w FIZ-ach piszczy. Znani zarządzający tłumaczą wyniki
Fundusze inwestycyjne
Santander TFI: polskie akcje to dobry wybór