W ostatnich miesiącach akcje Skarbca TFI i Quercusa TFI sporo zyskały. Silne zwyżki na rynkach przekładają się na wyższe wyniki TFI, m.in. opłaty za stopę zwrotu funduszy?
Pamiętajmy, że Quercus TFI księguje opłaty zmienne na koniec roku, a zatem zwyżkę notowań można tłumaczyć oczekiwaniami inwestorów na utrzymanie dobrej sytuacji na rynkach kapitałowych i wyniki funduszy, które pozwolą naliczyć opłaty zmienne. W Skarbcu TFI opłaty zmienne naliczane są kwartalnie, zatem bardzo mocne odbicie na rynkach w II kwartale z pewnością sprzyja wysokim przychodom z tego źródła.
Drugim czynnikiem wspierającym notowania TFI jest poprawa nastawienia klientów do funduszy i stopniowy powrót kapitału po gwałtownych umorzeniach w marcu i istotnych w kwietniu. Inwestorzy liczą na częściowe odbudowanie aktywów po słabym początku roku.
Próba zakupu DI Xelion przez Quercusa TFI to dobry ruch?
W związku z nowymi regulacjami, głównie MiFID II, zbudowanie odpowiedniej skali biznesu jest niezbędne i wygląda na to, że taki plan ma Quercus TFI. Coraz więcej regulacji, ustawowe ograniczenia opłat za zarządzanie czy spadająca sprzedaż w bankach wywierają presję na rentowność towarzystw, szczególnie małych. Dlatego konieczne jest zwiększenie aktywów pod zarządzaniem, a bez sieci dystrybucji jest to bardzo trudne. Dodatkowo DI Xelion jest też znaczącym dystrybutorem funduszy Quercusa TFI, więc przejęcie tej firmy przez inny podmiot mogłoby zrodzić ryzyko utraty części aktywów.