Przed tygodniem IZFiA zwróciła uwagę na nadmiar obowiązków, które pojawiły się wraz z implementacją dyrektywy MiFID II. Chodzi m.in. o konieczność przekazywania przez dystrybutorów do TFI wykazu czynności mających na celu poprawienie jakości świadczonych usług i dokumentów potwierdzających poniesione koszty, czyli tzw. zachęt. Poruszyła także kwestię limitu opłat za zarządzanie, który docelowo ma sięgać 2 proc. aktywów, oraz obowiązku ustanowienia w każdym funduszu otwartym przynajmniej dwóch kategorii jednostek uczestnictwa (zbywanych bezpośrednio oraz przez dystrybutorów).

Tym razem IZFiA dotknęła tematu pracowniczych programów emerytalnych. Według środowiska niektóre z przepisów dotyczących PPE „istotnie ograniczają możliwość sprawnego zarządzania, zarówno po stronie instytucji finansowej, jak i samego pracodawcy". – Uważamy, że znaczną przeszkodą w prowadzeniu PPE jest np. konieczność aneksowania umowy zakładowej w przypadku jakichkolwiek zmian dokonywanych w statutach funduszy. Uelastycznienia wymaga także kwestia rejestracji PPE przez KNF i związanego z tym obowiązku dołączenia dokumentów, które ulegają częstym zmianom, jak np. wzór deklaracji przystąpienia – twierdzi Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA. – Deklaracja jest dokumentem o charakterze technicznym, podlegającym relatywnie częstym zmianom np. ze względu na wymogi RODO. Wymóg załączenia jej do wniosku o rejestrację PPE i ewentualnych późniejszych aktualizacji paraliżuje proces funkcjonowania PPE oraz prowadzi do kosztów i zatorów w postępowaniu rejestracyjnym – dodaje Rusewicz. Jej zdaniem uniemożliwia to również terminowe dostosowywanie się instytucji nadzorowanych do obowiązujących przepisów prawa.

Innym postulatem jest zastosowanie konstrukcji rachunków bankowych wspólnych dla kilku funduszy w produktach emerytalnych: PPE, IKE oraz IKZE. Jak przekonuje Izba, działają one na podobnych zasadach operacyjnych jak PPK i mogą być oferowane przez kilka funduszy zarządzanych przez to samo TFI.

– Takie rozwiązanie zapewni spójne traktowanie wszystkich rodzajów produktów emerytalnych, a jednocześnie nie jest rozwiązaniem nowym, bo funkcjonującym już w przypadku PPK prowadzonych obecnie przez dobrowolne fundusze emerytalne – zauważa Rusewicz. – Będzie to ułatwienie operacyjne nie tylko w działalności TFI, ale również pracodawców prowadzących PPE oraz dla klientów oszczędzających na IKE lub IKZE – zaznacza. paan