Największym rynkiem pozostają oczywiście Stany Zjednoczone. Rynek ten odnotował wzrost aktywów o 14,4 proc., do 25,2 bln euro. Aktywa europejskich funduszy wzrosły zaś o 9,2 proc., do 16,59 bln euro.
Aktywa funduszy akcji na świecie powiększyły się w II kwartale o 16,5 proc., do 20,7 bln euro. Z kolei kapitał pod zarządzaniem funduszy obligacji zwiększył się o 4,8 proc., do 10,7 bln euro. Fundusze zrównoważone i mieszane odnotowały 8,7-proc. zwyżkę, do 8,6 bln euro.
Do funduszy otwartych uczestnicy w II kwartale wpłacili o 818 mld euro więcej, niż z nich wycofali. Z kolei w I kwartale było 617 mld euro nadwyżki. Najwięcej nowych wpłat odnotowano w funduszach rynku pieniężnego. Strategie te pozyskały aż 441 mld euro. Z kolei w pierwszych trzech miesiącach roku wpłaty do tej kategorii funduszy przekroczyły umorzenia aż o 829 mld euro. Przewaga wpłat w funduszach akcji wyniosła w II kwartale jedynie 4 mld euro.
Jak tłumaczy EFAMA, wzrost aktywów funduszy w II kwartale był efektem silnego ożywienia na światowych rynkach finansowych. Organizacja zwraca także uwagę na odreagowanie w sprzedaży funduszy długoterminowych (inne niż rynku pieniężnego), do których wpływy wyniosły 377 mld euro, podczas gdy w I kwartale saldo sprzedaży było 213 mld euro pod kreską. Jak czytamy, inwestorzy zareagowali pozytywnie na działania banków centralnych w reakcji na skutki pandemii koronawirusa. paan