Pytania do... Piotra Rojdy, zarządzającego funduszami Caspar TFI

Publikacja: 24.03.2021 04:36

Pytania do... Piotra Rojdy, zarządzającego funduszami Caspar TFI

Foto: materiały prasowe

Początek roku jest dość słaby dla spółek technologicznych, które zajmują ponad 40 proc. Caspara Globalnego. Czy jest to głównie skutek wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych?

Rzeczywiście rynek spółek technologicznych w ostatnim czasie jest w słabszej kondycji, jednak według mnie mamy do czynienia z techniczną korektą, a nie pogorszeniem fundamentów, takich jak strukturalne zmiany w gospodarce, które wciąż będą napędzać przychody i wyniki tego typu firm w przyszłości. Korekta wynika ze wzrostu rentowności obligacji, natomiast poziom 1,6–1,7 proc. oprocentowania amerykańskich dziesięciolatek jest wciąż niski na tle historycznych notowań. Realne rentowności są nadal ujemne. Wiele branż zmienia się pod wpływem oprogramowania i produktów, które dostarczają spółki technologiczne, realnie zwiększające udziały na rynku. Nadal pozostaję więc wobec tej grupy firm optymistą i staram się wykorzystać ten czas do zakupów akcji po przecenie, w mojej ocenie nieuzasadnionej, biorąc pod uwagę silne fundamenty.

Z końcem roku w funduszu gotówka stanowiła około 3 proc. aktywów. Czy to oznacza większe zmiany w portfelu?

Nie, jeśli już dochodzi do zmian, to kosmetycznych, wynikających z nowych pomysłów czy też nieproporcjonalnie mocnych przecen. To raczej ewolucja portfela niż rewolucja.

Inną dużą częścią aktywów Caspara Globalnego są spółki ochrony zdrowia. To jeszcze ciekawsza branża?

Zdecydowanie i często o nich wspominamy. Interesujemy się szczególnie spółkami biotechnologicznymi, dzięki którym dojdzie do ogromnych zmian w ochronie zdrowia, m.in. sposobów diagnostyki chorób czy leczenia. Wiele chorób, które dotychczas nie były leczone, zacznie być, wzrośnie także efektywność leczenia wielu chorób z kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W perspektywie kolejnej dekady bądź dwóch sektor spółek biotechnologicznych, skupionych w najciekawszych obszarach, to w tej chwili najlepsza okazja inwestycyjna. Tego typu spółki stanowią dziś około połowy wszystkich spółek medycznych w Casparze Globalnym i zazwyczaj nie przynoszą jeszcze zysków. Druga połowa to firmy produkujące profesjonalny sprzęt do laboratoriów, maszyny do sekwencjonowania DNA czy analiz komórki. Zwykle te spółki mają już realne przychody.

Ponad 11 proc. aktywów zajmują spółki przemysłowe. Czy to najsilniejsza część w tym roku?

Tak, ta część zachowuje się w tym roku bardzo dobrze. Mamy tu nieco tradycyjnego biznesu, ale także ekspozycję na odnawialne źródła energii, automatyzację, a także spółki zbrojeniowe. Szczególnie podobają nam się firmy produkujące autonomiczne drony bojowe i broń hipersoniczną. Przewidujemy, że państwa będą się zbroić w tego rodzaju wyposażenie.

Nie są to zatem typowe spółki przemysłowe, zajmujące się tradycyjną produkcją?

Tak, dobieramy raczej firmy, które mają duży potencjał wzrostu w perspektywie dekady, a nie np. jednego kwartału.

Caspar Globalny uniknął spadków przed rokiem, gdy udało się przebudować portfel. Jak dziś oceniacie perspektywy rynków?

Przed rokiem mieliśmy przekonanie, że pandemia szybko rozprzestrzeni się na cały świat i udało nam się zamienić akcje na amerykańskie obligacje skarbowe. Dziś, jak wspomniałem, mamy do czynienia tylko z korektą. Poziom rentowności obligacji nie jest jeszcze niepokojący. W tym roku gospodarka będzie silna i jeśli nie dojdzie do drastycznych podwyżek stóp procentowych przez Fed, to rynki akcji mogą współgrać ze zwyżkującą inflacją czy lekko rosnącymi stopami. PAAN

Fundusze inwestycyjne
Cisza po burzy? Jak na razie wiatry wciąż się zrywają
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Fundusze inwestycyjne
Akcje czy obligacje? Fundusz mieszany może być strzałem w dziesiątkę
Fundusze inwestycyjne
Nieco niższy popyt na rządowe papiery dłużne
Fundusze inwestycyjne
Borys, Stadnik i Włoch w Radzie IZFiA
Fundusze inwestycyjne
Marcowy wzrost surowców, ale i polskie akcje błysły
Fundusze inwestycyjne
Jak TFI pudrują ofertę funduszy