Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych

Jak co roku staramy się przybliżyć naszym czytelnikom meandry rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Publikacja: 15.04.2024 06:00

Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych

Foto: Fot. shutterstock

W niniejszym artykule znajdą państwo kilka praktycznych wskazówek odnoszących się zarówno do zeznania PIT-38 – podstawowej deklaracji w obrębie tzw. podatku od dochodów z odpłatnego zbycia i realizacji instrumentów finansowych – jak i porad związanych z rozliczeniem „podatku Belki”, czyli zryczałtowanego podatku od takich przychodów, jak dywidendy czy odsetki.

W tytule niniejszego artykułu zawarte jest rozróżnienie, które w pewien sposób powinno definiować nasze podejście do rozliczenia podatkowego za dany rok. Dla większości podatników rozliczenie to, od kilku już lat, może mieć charakter „pasywny” w tym sensie, że nie są oni skazani na wypełnianie papierowej deklaracji, ale – przy założeniu, iż korzystają z usług instytucji finansowych wystawiających kompletną informację PIT-8C – mogą skorzystać z zeznania elektronicznego przygotowanego na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Takie „pasywne” podejście do rozliczenia za 2023 rok nie oznacza, że nie musimy gotowego zeznania modyfikować czy uzupełniać, jednak w znaczący sposób determinuje ono nasz stosunek do danych zawartych w informacjach PIT-8C. Oznacza bowiem, że w zasadzie nie dokonujemy żadnej szczegółowej i wnikliwej analizy zasad oraz danych, które informacje PIT-8C prezentują, a nasze ewentualne czynności sprawdzające powinny ograniczyć się jedynie do upewnienia, że:

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Tylko 29 zł za miesiąc

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
Ranking satysfakcji klientów banków
Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku