Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 07:19 Publikacja: 25.04.2023 21:00
Foto: Adobestock
Po Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie kolejna uczelnia otwiera nowe możliwości dla pasjonatów rynku kapitałowego. Uniwersytet Łódzki podpisał z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego umowę, na mocy której utworzony ma być kierunek studiów, po zakończeniu którego absolwenci będą mogli uzyskać wpis na listę doradców inwestycyjnych.
Umowa dotyczy studiów stacjonarnych drugiego stopnia na kierunku: rynek finansowy – doradztwo inwestycyjne, na wydziale ekonomiczno-socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawienie KNF dyplomu ukończenia tych studiów oraz wymaganego zaświadczenia upoważni absolwenta do wpisania na listę doradców inwestycyjnych. Absolwenci tego kierunku nie będą więc już musieli zdawać trzyetapowego egzaminu organizowanego przez KNF.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Skarbiec Holding sfinalizował przejęcie Noble Securities. Wartość transakcji wyniosła 31,3 mln zł.
Spółki z udziałem SP, również giełdowe, niekoniecznie mają maksymalizować zysk – powiedział premier Donald Tusk. Kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie powinno w niej być miejsca na podważanie zaufania do rynku kapitałowego – ripostują analitycy i przedstawiciele organizacji rynkowych.
W myśl zasady „duży może więcej” unijna komisarz Maria Luís Albuquerque stawia tezę o potrzebie centralizacji rynku kapitałowego i podkreśla, że jeden duży rynek będzie rozwiązaniem dla budowania przewagi konkurencyjnej Europy względem Stanów.
Rząd szykuje cyfrową transformację w edukacji. Eksperci są zgodni, że zmiany są potrzebne, a sztuczna inteligencja może pomóc uczniom. Ale technologia ta wywołuje też wiele kontrowersji i znaków zapytania.
„Rzeczpospolita” rozpoczyna współpracę z Collegium Civitas, w ramach której wszystkie studentki i studenci oraz wykładowcy i pracownicy otrzymają dostęp do serwisu rp.pl w ramach subskrypcji.
Od kwietnia bieżącego roku „Rzeczpospolita” rozpoczęła współpracę z Liceum Artes Liberales, w ramach której wszyscy uczniowie i uczennice oraz kadra nauczycielska otrzymają dostęp do serwisu rp.pl w ramach subskrypcji.
Muszą być nie tylko zdolni i pracowici, ale też bardzo zmotywowani. Bo prestiżowe międzynarodowej turnieje wymagają dłuższych przygotowań, które młodzi ludzi łączą nie tylko ze studiami, ale często i z pracą.
Niemal co trzeci respondent (32 proc.) zadeklarował pogorszenie swojej sytuacji finansowej i materialnej – wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich „Portfel studenta”.
Ekonomiści są niemal jednomyślni: podwyżka płac w szkolnictwie o 30 proc., którą proponuje Platforma Obywatelska oraz Lewica, to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu.
Największą część budżetu młodych Polaków pochłaniają koszty wynajęcia mieszkania czy pokoju.
Ponad 1000 studentów i licealistów z Polski, Ukrainy i Białorusi weźmie 12 maja udział w V edycji Our Future Forum.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas