Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 02:36 Publikacja: 26.02.2023 21:00
Foto: Adobestock
Istnieje kilka źródeł, z których wynikają obowiązki sprawozdawcze komitetów audytu i rad nadzorczych. Mają one zróżnicowany charakter, w związku z tym od statusu danej spółki będzie zależało, które regulacje będą dla niej adekwatne. Zasadniczymi źródłami obowiązków sprawozdawczych są kodeks spółek handlowych (KSH) oraz ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) znajdą ponadto dodatkowe wymogi w dwóch dokumentach wydanych przez GPW znowelizowanych w 2021 r., tj. „Dobrych praktykach spółek notowanych na GPW 2021” (DPSN 2021) oraz „Dobrych praktykach komitetów audytu”. Spółki nienotowane na giełdzie, ale podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) powinny uwzględnić wydane przez KNF w 2014 r. zasady ładu korporacyjnego. Ponadto wszystkie podmioty nadzorowane przez KNF, w których powołano komitet audytu, powinny stosować „Dobre praktyki dla jednostek zainteresowania publicznego dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu” z 2019 r. Wskazane standardy i regulacje mają zróżnicowany zakres wymagań, niemniej zasadniczo w podobny sposób regulują kwestię organizacji ładu korporacyjnego, w tym systemów zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Skarbiec Holding sfinalizował przejęcie Noble Securities. Wartość transakcji wyniosła 31,3 mln zł.
Spółki z udziałem SP, również giełdowe, niekoniecznie mają maksymalizować zysk – powiedział premier Donald Tusk. Kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie powinno w niej być miejsca na podważanie zaufania do rynku kapitałowego – ripostują analitycy i przedstawiciele organizacji rynkowych.
W myśl zasady „duży może więcej” unijna komisarz Maria Luís Albuquerque stawia tezę o potrzebie centralizacji rynku kapitałowego i podkreśla, że jeden duży rynek będzie rozwiązaniem dla budowania przewagi konkurencyjnej Europy względem Stanów.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
Dlaczego Grupa PZU powinna się przekształcić w Holding PZU, co dalej z Alior Bankiem i Bankiem Pekao, co stanie się z Link4, po co ubezpieczycielowi Armatura, jaka będzie dywidenda, a także czy pojawi się nowa strategia – o tym wszystkim mówi „Rzeczpospolitej” i „Parkietowi” Andrzej Klesyk, prezes PZU.
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2023. Powodem mają być rosnące koszty utrzymywania sektora węglowego w spółce. Firma poinformuje o swoich wynika na konferencji wynikowej 16 kwietnia.
Już kilkadziesiąt spółek wyszło z propozycją dywidendy z zysku za 2024 rok, a wiele innych przymierza się do jej wypłaty. W wielu przypadkach tegoroczne wypłaty dla akcjonariuszy będą rekordowo wysokie.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
W pierwszych trzech miesiącach 2025 r. wskazania analityków przyniosły dwucyfrową stopę zwrotu, ale nie udało im się wygrać z rynkiem. Drugi kwartał zaczął się od mocnej przeceny na giełdach. Na które firmy teraz warto postawić?
Bank chce w większym stopniu wspierać obronność i konkurencyjność naszej gospodarki. Przymierza się do finansowania elektrowni atomowych.
Przecena akcji gdańskiej grupy odzieżowej po publikacji wyników i planu na kolejne trzy lata była przesadzona – uważają specjaliści z Wood&Company i Santander BM.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas