AI na tapecie

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina, która na rynki finansowe będzie miała olbrzymi wpływ.

Publikacja: 01.02.2023 21:00

AI na tapecie

Foto: Adobestock

W najbliższych trzech latach największy wpływ na aktywność na rynkach finansowych będzie miała sztuczna inteligencja, a zwłaszcza systemy uczące się (ang. machine learning). Tak ocenia ponad połowa spośród 835 uczestników ankiety banku JPMorgan wśród profesjonalnych inwestorów i traderów. Jeszcze rok temu tego zdania była zaledwie jedna trzecia z nich.

– Tendencję do automatyzacji obserwuje się obecnie na całym rynku i rozszerza się ona w kierunku rynków kredytowych, obligacji a także surowców – powiedział agencji Bloomberg Scott Wacker, dyrektor w JPMorganie.

Według niego oparte na strategiach ilościowych fundusze hedgingowe zaczynają stosować modele zoptymalizowane z pomocą machine learning także na rynkach pozagiełdowych. Jednocześnie zarządzający aktywami wspomagają się sztuczną inteligencją, aby oceniać i ulepszać sposób wykonywania transakcji.

Jak wynikało z ubiegłorocznego badania ośrodka Bloomberg Intelligence, wielu zarządzających już próbowało wprowadzić jakąś formę AI do swoich systemów i algorytmów, ale większość wciąż uważała ją raczej za chwytliwe hasło. Tymczasem w ostatnich tygodniach uwagę na sobie skupiła technologia ChatGPT.

– Ludzie są zdumieni tym, co mogą osiągnąć technologie AI. W szybkim tempie rozwija się przetwarzanie języka naturalnego, ale obecnie wciąż jest ono trudniejsze do skonfigurowania. To dopiero początek rozwoju tej dziedziny – komentuje Wacker.

Innym wnioskiem z ankiety JPMorgana jest związane zawirowaniami w branży kryptowalut słabnięcie entuzjazmu wobec tej klasy aktywów. Handlować nimi nie planuje 72 proc. ankietowanych, choć rok temu tak deklarował ledwie co czwarty. Nie słabną jednak nadzieje związane z blockchainem – zajął on trzecie miejsce wśród kluczowych technologii.

Zdaniem traderów w 2023 r. największy wpływ na rynki będą miały tematy ryzyka recesji i inflacji. Po wielu latach największym wyzwaniem na kolejny rok przestała być płynność, a stała się nim niestabilność rynków, wskazywana przez 46 proc. pytanych.

Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna