Przyczyn nie podano, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że najprawdopodobniej francuscy akcjonariusze (BNP Paribas ma 88 proc. akcji tego szóstego co do wielkości banku w Polsce) nie byli zadowoleni z efektywności banku. W ostatnich dwóch latach jego wyniki były słabe, głównie z powodu łączenia BGŻ z BNP Paribas Polska oraz Sygma Bankiem, co generowało duże koszty, absorbowało sporo pracy i odbijało się na codziennym biznesie, bank ma też problemy kapitałowe. Jednak wyniki za I i II kwartał tego roku były najlepsze od dwóch lat i najtrudniejsze czasy pod względem wyników instytucja ta raczej ma już za sobą.

Kto może zastąpić Bogusa? Z naszych informacji wynika, że najpoważniejszym kandydatem jest Przemysław Gdański, który kilka dni temu zrezygnował i od poniedziałku nie będzie już wiceprezesem mBanku. W zarządzie był od dziewięciu lat i odpowiadał za bankowość korporacyjną i inwestycyjną. Poproszony o komentarz Gdański odpowiada, że żadne decyzje korporacyjne w tej sprawie jeszcze nie zapadały, o czym świadczy brak odpowiednich komunikatów giełdowych. – Czy zostanie prezesem BGŻ BNP Paribas, odpowiada: - Nie wiem czy jest taka szansa. Jest też możliwość, że będę pracował gdzie indziej - odpowiada.

Wcześniej po rynku krążyły pogłoski, że Bogusa może zastąpić Luigi Lovaglio, wieloletni prezes Pekao zwolniony z tego stanowiska w czerwcu. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne rozwiązanie. Na rynku pojawił się też kolejny wolny, doświadczony bankowiec. Chodzi o Adama Niewińskiego, który w czwartek zrezygnował ze skutkiem natychmiastowym z funkcji wiceprezesa Pekao. Z bankiem związany był od 2002 r., od paru lat odpowiadał za segment bankowości prywatnej. Co ciekawe, podano, że rezygnacja jest związana „z możliwością realizacji nowych wyzwań zawodowych". Rada nadzorcza zdecydowała, że z początkiem nowego roku stanowisko wiceprezesa obejmie Roksana Ciurysek-Gedir, również będzie odpowiadać za bankowość prywatną. Ma blisko dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w sektorze finansowym, w tym ponad dziesięcioletnie w zarządzaniu. Pracowała m.in. w Credit Suisse, Edmond de Rothschild London czy JP Morgan. Także w czwartek rada nadzorcza PKO BP powołała do zarządu Adama Marciniaka. Jako wiceprezes będzie nadzorował obszar informatyki i usług. Marciniak jest związany z PKO BP od 2011 r., był dyrektorem pionu rozwoju i utrzymania aplikacji odpowiedzialnym za zarządzanie, rozwój i utrzymanie systemów informatycznych.