MF nie mówi nie

Czy pomysły Marka Dietla, szefa GPW, który proponował ostatnio na łamach „Parkietu", aby wprowadzić obligacje rozwojowe zwolnione z podatku od zysków kapitałowych oraz gwarantowane przez państwo emisje akcji po to, aby zwiększyć skłonność przedsiębiorców do inwestycji, mają szanse wejść w życie? Nie jest to wykluczone, szczególnie jeśli chodzi o obligacje rozwojowe.

Publikacja: 25.05.2020 05:00

Tadeusz Kościński, minister finansów.

Tadeusz Kościński, minister finansów.

Foto: materiały prasowe

Ich idea pojawiła się już w strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK). Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie wycofuje się z tego pomysłu.

– Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego wskazuje na potrzebę wprowadzenia do polskiego porządku prawnego tzw. obligacji rozwojowych – nowej kategorii nieskarbowych dłużnych instrumentów finansowych, stanowiących uzupełnienie źródeł finansowania działań o charakterze rozwojowym. W dokumencie jednocześnie podkreślono, iż w celu poprawy płynności instrumentów finansowych dla finansowania inwestycji Ministerstwo Finansów rozważy wprowadzenie preferencji podatkowych dla tego typu obligacji – podkreśla resort finansów i jednocześnie dodaje, że temat ten ma być niedługo wzięty na tapetę. – W najbliższym czasie rozpoczną się prace grupy roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego ds. wdrożenia SRRK, w trakcie której jednym z tematów będzie sprawa obligacji rozwojowych, a także inne potrzebne dla rozwoju rynku kapitałowego działania – dodaje MF.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
Handel na GPW kwitnie, ale polskim brokerom wyzwań nie brakuje
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Co trzeci Polak ocenia swoją wiedzę ekonomiczną jako małą
Finanse
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities
Finanse
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera
Finanse
Misja, wizja, halucynacja – dlaczego trzeba mierzyć siły na zamiary?