Metale szlachetne najczęściej kojarzone są z przemysłem jubilerskim czy inwestycjami spekulacyjnymi, jednakże w przypadku srebra jest to tylko wierzchołek góry lodowej.
W związku z jego właściwościami – największą przewodnością termiczną i elektryczną ze wszystkich metali, właściwościami antybakteryjnymi, plastycznością i wysoką zdolnością do odbijania światła – znajduje ono bowiem szereg zastosowań w przemyśle, medycynie czy nawet kosmetologii.
Biorąc pod uwagę wspomniane cechy, srebro stanowi jeden z ważniejszych materiałów niezbędnych do produkcji paneli fotowoltaicznych, infrastruktury cyfrowej (w tym np. sieci 5G), baterii, samochodów elektrycznych, półprzewodników czy sterylnego sprzętu medycznego.
Nietrudno zauważyć, że mowa tutaj o większości sektorów związanych z ambitnymi celami dekarbonizacji i cyfryzacji gospodarek.
Obecnie światowy popyt na srebro pozostaje stosunkowo stabilny od 2010 r., oscylując w okolicach 30–35 tys. ton rocznie. Jednakże w obliczu planów osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. przez kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i Japonię (a do 2070 r. także Chiny i Indie) przewiduje się, że światowe zapotrzebowanie na srebro może wzrosnąć nawet do 80 tys. ton rocznie do 2030 r.