Reklama
Rozwiń

Marceli Hązła

Odpowiedź na amerykańskie limity?

Niezależnie od tego, czy uznać je za „sojuszniczą zdradę”, czy jedynie „wypadek przy pracy”, amerykańskie limity na import mikrochipów wyraźnie dowodzą konieczności dywersyfikacji źródeł nowoczesnych technologii dla polskiej gospodarki, w czym pomóc może bliższa kooperacja z Tajwanem.

Indie mogą być ważnym partnerem handlowym Polski

Do 2030 r. Indie staną się drugą gospodarką w regionie Azji i Pacyfiku oraz trzecią na świecie, zawarte zaś w sierpniu partnerstwo strategiczne z Polską może się stać dodatkowym pretekstem do gospodarczego zbliżenia.

Indonezja – niewykorzystany potencjał współpracy handlowej

Do 2030 r. Indonezja ma stać się czwartą gospodarką świata, bardziej niż podwajając swoje wydatki konsumpcyjne. Warto zadbać, by część z nich została przeznaczona na polskie produkty.

Żywność rzemieślnicza przed szansą

Tradycyjnie wytwarzana żywność rzemieślnicza, dzięki dbaniu o naturalne składy produktów i korzystanie z najlepszej jakości surowców jest jednocześnie zaliczana do żywności ekologicznej, której produkcja jest silnie promowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Certyfikaty ESG i zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym

Pomimo krytyki ESG zielona transformacja gospodarek państw członkowskich Unii Europejskiej jest nieunikniona.

Zasoby srebra szansą dla zielonej transformacji Polski

Srebro będzie kluczowym składnikiem zielonej transformacji. W związku z posiadanymi złożami tego surowca Polska powinna rozwijać sektory wspierające cyfryzację i dekarbonizację.

Polska powinna wykorzystać potencjał rynku wietnamskiego

Pomimo znaczącej odległości geograficznej między polską i wietnamską gospodarką można od kilku lat zaobserwować pewne zbliżenie, wywołane sprzyjającymi czynnikami instytucjonalno-geopolitycznymi.

Polska pozostaje pokaźnym rynkiem zbytu dla Chin

Polsko-chińskie stosunki handlowe sięgają 1951 r. i od tamtego czasu do Polski napływają także inwestycje z Chin. W związku ze wspólnym rysem ideologicznym do 1989 r. zdążyły wykształtować się długoterminowe przyjazne stosunki, co do dziś przekłada się na pewną dozę gospodarczego sentymentu.

Co dalej ze sztuczną inteligencją?

Od premiery Chatu GPT AI na dobre trafiło do głównego nurtu dyskusji medialnej. Pomimo pewnych kontrowersji, przy odpowiedniej legislacji technologia ta będzie mogła usprawnić pracę w wielu zawodach.

Zwolnienia w Big Tech nie świadczą o problemach sektora

Pomimo głośnej fali zwolnień w amerykańskich spółkach technologicznych, perspektywy dla sektora pozostają korzystne.