Kilka słów na temat zniżek na energię elektryczną, które są częścią ustawy przyjętej 27 października 2022 r. Jej celem było ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparcie określonych grup odbiorców w 2023 r.
Zniżka jest dostępna dla pewnych kategorii odbiorców, tzw. odbiorców uprawnionych, którzy zużyli mniej energii elektrycznej w porównaniu z poprzednimi latami. Jeśli firma (mikro, mała lub średnia) lub rolnik zużyli w 2023 r. mniej niż 90 proc. średniej rocznej ilości energii elektrycznej, którą zużywali w latach 2018–2022, ma prawo do zniżki na energię elektryczną w 2024 r. w wysokości 10 proc. kwoty, którą zapłacił za zakupioną energię elektryczną do swojego sprzedawcy w roku 2023.
Aby ubiegać się o dofinansowanie, odbiorcy uprawnieni muszą złożyć wniosek u swojego dostawcy energii
Podobne zasady dotyczą indywidualnych konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, np. właścicieli domów jednorodzinnych, mieszkań, domków letniskowych. Natomiast podstawowe różnice są dwie: muszą oni wykazać, że ich zużycie energii w okresie od października 2022 do grudnia 2023 r. (gdzie przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę zużycie energii w dużo dłuższym okresie, jak wyżej wskazałam, w latach 2018–2022) było mniejsze niż 90 proc. zużycia w analogicznym okresie poprzedniego roku, tj. 2023. Drugą podstawową różnicą jest ta, że konsumentom przysługuje tenże upust także na dystrybucję energii, a nie jak w przypadku przedsiębiorców – tylko na zakupioną energię od sprzedawcy, natomiast nie od spółek dystrybucyjnych za dystrybucję energii elektrycznej. Skąd ta różnica?
Konsumenci nie zawierają dwóch odrębnych umów: na sprzedaż energii i na dystrybucję, zawierają tzw. umowę kompleksową. Umowa kompleksowa w kontekście prawa energetycznego w Polsce to specyficzny rodzaj umowy, który jest stosowany w sektorze energetycznym. Jest to umowa między odbiorcą energii (np. gospodarstwem domowym) a sprzedawcą energii, która łączy w sobie dwie kluczowe usługi: sprzedaż energii elektrycznej oraz jej dystrybucję. Innymi słowy, umowa kompleksowa obejmuje zarówno sprzedaż energii elektrycznej, jak i usługi jej dystrybucji. W ramach umowy kompleksowej sprzedawca dostarcza odbiorcy energię elektryczną. Cena za energię oraz warunki jej dostarczania są ustalone w umowie, jednak umowa ta zawiera również warunki dotyczące dystrybucji energii, czyli transportu energii do odbiorcy końcowego. Usługi te świadczone są przez lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej, ale w ramach umowy kompleksowej są one zarządzane przez sprzedawcę energii, co ułatwia odbiorcy zarządzanie swoimi usługami energetycznymi.