Zniżka nie dla wszystkich

Ustawa ma na celu pomoc określonym grupom odbiorców w radzeniu sobie z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, ale jej skuteczność może zależeć od dostępności funduszy państwowych.

Publikacja: 07.02.2024 06:00

Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, partner Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspó

Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, partner Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy

Foto: materiały prasowe

Kilka słów na temat zniżek na energię elektryczną, które są częścią ustawy przyjętej 27 października 2022 r. Jej celem było ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej i wsparcie określonych grup odbiorców w 2023 r.

Zniżka jest dostępna dla pewnych kategorii odbiorców, tzw. odbiorców uprawnionych, którzy zużyli mniej energii elektrycznej w porównaniu z poprzednimi latami. Jeśli firma (mikro, mała lub średnia) lub rolnik zużyli w 2023 r. mniej niż 90 proc. średniej rocznej ilości energii elektrycznej, którą zużywali w latach 2018–2022, ma prawo do zniżki na energię elektryczną w 2024 r. w wysokości 10 proc. kwoty, którą zapłacił za zakupioną energię elektryczną do swojego sprzedawcy w roku 2023.

Aby ubiegać się o dofinansowanie, odbiorcy uprawnieni muszą złożyć wniosek u swojego dostawcy energii

Podobne zasady dotyczą indywidualnych konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, np. właścicieli domów jednorodzinnych, mieszkań, domków letniskowych. Natomiast podstawowe różnice są dwie: muszą oni wykazać, że ich zużycie energii w okresie od października 2022 do grudnia 2023 r. (gdzie przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę zużycie energii w dużo dłuższym okresie, jak wyżej wskazałam, w latach 2018–2022) było mniejsze niż 90 proc. zużycia w analogicznym okresie poprzedniego roku, tj. 2023. Drugą podstawową różnicą jest ta, że konsumentom przysługuje tenże upust także na dystrybucję energii, a nie jak w przypadku przedsiębiorców – tylko na zakupioną energię od sprzedawcy, natomiast nie od spółek dystrybucyjnych za dystrybucję energii elektrycznej. Skąd ta różnica?

Konsumenci nie zawierają dwóch odrębnych umów: na sprzedaż energii i na dystrybucję, zawierają tzw. umowę kompleksową. Umowa kompleksowa w kontekście prawa energetycznego w Polsce to specyficzny rodzaj umowy, który jest stosowany w sektorze energetycznym. Jest to umowa między odbiorcą energii (np. gospodarstwem domowym) a sprzedawcą energii, która łączy w sobie dwie kluczowe usługi: sprzedaż energii elektrycznej oraz jej dystrybucję. Innymi słowy, umowa kompleksowa obejmuje zarówno sprzedaż energii elektrycznej, jak i usługi jej dystrybucji. W ramach umowy kompleksowej sprzedawca dostarcza odbiorcy energię elektryczną. Cena za energię oraz warunki jej dostarczania są ustalone w umowie, jednak umowa ta zawiera również warunki dotyczące dystrybucji energii, czyli transportu energii do odbiorcy końcowego. Usługi te świadczone są przez lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej, ale w ramach umowy kompleksowej są one zarządzane przez sprzedawcę energii, co ułatwia odbiorcy zarządzanie swoimi usługami energetycznymi.

Należy także wskazać na inne istotne aspekty tejże ustawy, mianowicie dostępność zniżek zależy od środków finansowych dostępnych w Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, którymi zarządza Zarządca Rozliczeń SA. Jeśli fundusz ten nie dysponuje odpowiednimi środkami, sprzedawcy energii mogą być niechętni do udzielania dopłat, ponieważ nie będą mieli pewności co do zwrotu kosztów zniżki przez państwo – ustawa przewiduje regres sprzedawcy do wspomnianego Zarządcy Rozliczeń. W związku z tym w przypadku tego dofinansowania może mieć zastosowanie zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, bowiem sprzedawcy energii mogą stosować politykę, która będzie polegała na wypłacaniu dopłaty w kolejności zgłoszeń, dopóki fundusz będzie miał na to odpowiednie środki.

Aby ubiegać się o przedmiotowe dofinansowanie, odbiorcy uprawnieni muszą złożyć wniosek do swojego dostawcy energii. Wniosek powinien zawierać pełne dane odbiorcy uprawnionego (imię, nazwisko/nazwa firmy, adres, PESEL/KRS, NIP, REGON, adres e-mail i numer telefonu), informacje o umowie z dostawcą energii, dane dotyczące punktu poboru energii, którego dotyczy wniosek, uzasadnienie stanu faktycznego i prawnego, a także dokumenty potwierdzające uprawnienia podmiotu składającego wniosek do reprezentowania podmiotu. Konieczne może być również dołączenie faktur za energię elektryczną oraz innych dokumentów potwierdzających zużycie energii.

Felietony
Deficyt jak bumerang
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Felietony
Fundamenty sprzyjają niższym rentownościom
Felietony
Nowe spółki a nowe emisje
Felietony
Pułapka samozadowolenia
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Felietony
Nowe obowiązki i nowe wątki w transakcjach M&A
Felietony
Porozmawiaj ze mną, a powiem ci, kim jesteś