Akcje tej firmy zaledwie od początku roku podrożały o ponad 200 proc. Podobnych przykładów jest więcej. Warto przyjrzeć się zatem przewodnikowi dla inwestorów o największych graczach branży AI. Istotą raportu wydaje się jednak próba odpowiedzi na pytanie: czy inwestycje w sztuczną inteligencję są skazane na sukces?
Boom na sztuczną inteligencję daje początek rewolucji technologicznej, porównywalnej z wdrożeniem masowej produkcji samochodów osobowych czy też upowszechnieniem internetu. Podobnie jak przed laty inwestorzy, podążając za modą, widzieli szanse zysku w spółkach, które starały się nadawać ton w dopiero rozwijających się branżach, tak teraz uwagę mogę przyciągać firmy spod znaku AI.
Warto poznać liderów tej branży
Conotoxia Ltd. przyjrzała się wynikom największych graczy z sektora sztucznej inteligencji. Nie tylko wspomnianej Nvidii, ale też niezwykle ważnym rynkowym wskaźnikom takich spółek, jak m.in.: AMD, Alphabet, Microsoft, Meta Platforms, Adobe, IBM, Atlassian, Baidu, Snowflake, Shutterstock, Twilio, Splunk Inc., Palantir Technologies, RELX, C3.ai, Cisco Systems, Arista Networks. Porównaliśmy parametry aktualnych cen do prognozowanych zysków na akcję, kapitalizację, marże zysków netto, rentowność kapitału własnego, zadłużenie i płynności wspomnianych firm.
Wspomniany raport pt. „Wielka rozgrywka z AI: inwestycje, które zmieniają zasady gry” dostępny na AI-Invest.Cinkciarz.pl prześwietla także oparte na wynikach spółek technologicznych fundusze ARK Autonomous Technology & Robotics ETF oraz EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF. Mogą one tworzyć alternatywę dla inwestorów, którzy nie chcą stawiać na akcje pojedynczych firm.
Rewolucje i wnioski z historii
Poszukując historycznych analogii, zespół Conotoxia Ltd. sprawdził również, jaki zwrot przyniosły inwestycje w koncerny motoryzacyjne na początku XX w., gdy Henry Ford wprowadził masową produkcję Modelu T, obniżając znacząco koszty produkcji.