ESRS 2 – ujawnienia podstawowe

Rozpoczęta w ostatnim tygodniu kampania edukacyjna SEG dotycząca ESRS-ów pozwoliła na dokonanie dość oczywistej obserwacji, że duża część uczestników rynku nie zadała sobie dotychczas trudu lektury standardów. Tym ważniejsze wydaje się przybliżenie, o co w nich chodzi. Dziś zatem napiszę o ESRS 2.

Publikacja: 20.09.2023 21:00

Dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu SEG

Dr Mirosław Kachniewski, prezes Zarządu SEG

Foto: fot. mat. prasowe

Standard przekrojowy ESRS 2 zawiera ujawnienia ogólne wymagane od wszystkich emitentów raportujących zgodnie z wymogami dyrektywy NFRD (ok. 150 największych spółek giełdowych) począwszy od raportów za 2024, a rok później obejmie kolejnych ok. 3500 podmiotów (w tym spółki nienotowane). Standard ten podzielony jest na pięć rozdziałów dotyczących odpowiednio informacji o: samym raporcie, ładzie korporacyjnym, strategii, zarządzaniu wpływami (I), ryzykami (R) i szansami (O) oraz o miernikach i celach. Oczywiście wszystko to należy rozumieć w kontekście czynników zrównoważonego rozwoju, nie zaś w odniesieniu do dotychczas stosowanych kanonów funkcjonowania spółek.

Pierwszy rozdział zawiera dwa wymogi ujawnieniowe. BP-1 to ogólny opis raportu – czego dotyczy: skonsolidowany/jednostkowy, w jakim zakresie uwzględniony został łańcuch wartości (w szczególności jeśli są różnice względem tego, co wyszło z badania istotności) i czy skorzystano z możliwości pominięcia pewnych informacji. Natomiast BP-2 jest o tyle specyficzny, że może teoretycznie nie zawierać żadnych ujawnień, gdyż odnosi się do tzw. szczególnych okoliczności, np. dotyczących szacowania części danych, niepewności pomiaru, zmian w przygotowaniu i prezentacji informacji, włączenia przez odniesienie oraz czy spółka skorzystała z ułatwień w pierwszych latach raportowania..

Następnie mamy pięć wymogów dot. governance. GOV-1 jest najbardziej obszerny i dotyczy roli organów spółki (w realiach polskich będą to co do zasady zarząd i rada nadzorcza). Zaraportujemy tu skład i kompozycję organów z uwzględnieniem różnych czynników publikowanych już wcześniej (doświadczenie branżowe, płeć, wskazanie członków niezależnych), ale pojawią się też nowe, dużo bardziej wymagające, a mianowicie jak te organy odnoszą się do kwestii zrównoważonego rozwoju. A bardziej konkretnie – jakie mają do tego kompetencje, jak jest przypisana odpowiedzialność, komu w spółce powierzone zostały konkretne zadania, czy też jak organy nadzorują ustalanie celów i ich realizację.

GOV-2 jest wymogiem krótkim, choć bardzo ważnym – wymaga zaraportowania, jakie informacje władze spółki dostają i co z nimi robią. GOV-3 dotyczy ujawnienia zmiennej część wynagrodzenia powiązanej z realizacją celów ESG. Teoretycznie powinno to być bajecznie proste, gdyż będzie to konsekwencja sprawozdań z realizacji polityki wynagrodzeń, ale w praktyce o tyle skomplikowane, że nie wszystkie spółki takie cele uwzględniły. GOV-4 wymagać będzie złożenia oświadczeń dotyczących należytej staranności, a GOV-5 – zarządzania ryzykiem i audytu wewnętrznego.

Trzeci rozdział dotyczy strategii i modelu biznesowego. W ramach ujawnienia SBM-1 spółka powinna przedstawić swoją strategię, model biznesowy i łańcuch wartości. Czyli tu piszemy: czym się zajmujemy, na jakich rynkach, kim są nasi klienci i pracownicy, w jakich sektorach prowadzimy działalność. Przy czym piszemy nie tylko o spółce i o grupie, ale także o łańcuchu wartości w obie strony, tj. skąd bierzemy surowce do produkcji i co się dzieje dalej z naszym produktem/usługą. SBM2 wymaga opublikowania listy istotnych interesariuszy oraz opisu relacji z nimi, w tym jak pozyskujemy od nich informacje i jak je uwzględniamy przy modyfikacji strategii czy modelu biznesowego spółki. Natomiast SBM-3 dotyczy istotnych wpływów, ryzyk i szans w kontekście strategii i modelu biznesowego. Konieczne jest opisanie tych czynników oraz wskazanie obecnych i oczekiwanych skutków ich oddziaływania na spółkę.

Kolejny rozdział dotyczy IRO, czyli istotnych wpływów, ryzyk i szans. Konkretnie IRO-1 wymaga opisania procesu identyfikacji IRO, a także ich oceny, priorytetyzacji i monitoringu oraz opisania procesów decyzyjnych związanych z badaniem istotności i powiązanych z nim procedur audytu wewnętrznego. Bardzo ważne jest też odniesienie do badania istotności – w jaki sposób zostało powiązane z zarządzaniem spółką, w tym z zarządzaniem ryzykiem. IRO-2 natomiast to – w pewnym uproszczeniu – wykaz wszystkich zrealizowanych przez spółkę wymogów ujawnieniowych z odniesieniem do konkretnych miejsc w sprawozdaniu, w którym zaprezentowano wymagane ujawnienia.

Oprócz wymogów ujawnieniowych ESRS 2 zawiera także cztery wzorce ujawnień dotyczących polityk (MDR-P) i działań (MDR-A) – te zawarte są w rozdziale 4, oraz mierników (MDR-M) i celów (MDR-T) – te znajdziemy w rozdziale 5. Jeśli gdziekolwiek w ESRS-ach pojawi się wymóg, żeby ujawnić np. politykę czy mierniki, wówczas musimy to zrobić zgodnie z kryteriami określonymi w tych wzorcach.

Jak widać, materia ESRS-ów jest skomplikowana, ale dość logiczna i – przy spokojnym i usystematyzowanym podejściu – dająca nadzieję na w miarę bezbolesną implementację. Warunkiem jest jednak jak najszybsze rozpoczęcie prac, gdyż jeśli byłoby to podejście w trybie awaryjnym i chaotycznym, nie wróżę szans na prawidłowe zaraportowanie za rok 2024.

Felietony
Paradoks komunikacyjny
Felietony
Bądź gotowy do rozliczeń
Felietony
Pola konfliktów między interesami TFI a klientami
Felietony
Listing Act niejedno ma imię
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Felietony
Prognozy Saxo Banku mogą się (częściowo) sprawdzić
Felietony
Wspólny manifest rynkowy