Okazuje się, że Buffett nadal potrafi zaskakiwać, bo oprócz niesamowitego talentu do wybierania właściwych firm do swojego portfela inwestycyjnego jest jeszcze coś innego – właściwy wybór spółek wypłacających dywidendę.

O tym, że dywidenda ma znaczenie, potwierdza porównanie indeksów indeksowych cenowych i dochodowych. Te pierwsze są bowiem obliczane wyłącznie na podstawie kursów spółek tworzących portfel indeksu, drugie zaś uwzględniają dochody z tytułu operacji na papierach, szczególnie dywidendach i emisji nowych akcji z prawem poboru. GPW od początku 2005 roku udostępnia indeks WIG20 obliczany w formule cenowej i dochodowej. W momencie uruchomienia obydwu indeksów ich wartość była taka sama i wynosiła 1960 punktów. Po blisko 18 latach wartość indeksu cenowego wynosi 2060, natomiast indeks dochodowy kształtuje się na poziomie 4020 punktów. Różnica blisko 2000 punktów to zysk, jaki osiągnęli akcjonariusze spółek z WIG20 w wyniku m.in. wypłaconych przez nie dywidend.

Z przeprowadzonych analiz portfela Warrena Buffetta wynika, że jego podejście do selekcji spółek opiera się na kryteriach rynkowych, ale większość spółek, w które inwestuje legendarny inwestor, wypłaca dywidendę. Firmy, które wchodzą w skład jego portfela, regularnie wypłacają dywidendę, są również zweryfikowane pod kątem wieloletnich wyników finansowych i regularnie przynoszą zyski. Ponadto badania wykazały, że historycznie spółki regularnie wypłacające dywidendę osiągały znacznie lepsze wyniki niż podmioty, które tak nie robią. W 2023 r., uwzględniając akcje zwykłe i uprzywilejowane, a także największe udziały z portfela Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway jest na dobrej drodze do zebrania z tytułu dywidend 6,2 mld USD. Jednocześnie w tym portfelu aż 87 proc. dochodu będą stanowić udziały w siedmiu spółkach. W tej grupie znajdują się takie podmioty jak Chevron, Bank of America, Apple, Coca-Cola oraz Kraft Heinz. Z czego 1 mld USD dywidendy wypłaci koncern paliwowy Chevron, który zwiększa wypłaty dywidendy 36. rok z rzędu.

Jak można na tej podstawie zdefiniować podejście Buffetta? Przede wszystkim skupia się na inwestycjach wieloletnich, których ważnym uzupełnieniem jest regularna wypłata dywidendy. Biorąc pod uwagę takie podejście, ciekawą ofertą mogą być specjalistyczne indeksy giełdowe, które skupiają się na spółkach dywidendowych. Dla rynku amerykańskiego takim indeksem jest Dow Jones Dividend Index, w skład którego wchodzą spółki o wartości 500 mln USD i wypłacające regularnie dywidendę przez dziesięć lat. Natomiast w przypadku naszego rynku ważnym wskaźnikiem stanowiącym syntetyczne źródło wiedzy o spółkach krajowych dzielących się regularnie dywidendą jest indeks WIGdiv. Indeks ten obejmuje spółki, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie dokonywały wypłaty dywidendy. W skład jego portfela wchodzą spółki z indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. WIGdiv jest obliczany od 2010 r., jego pierwsza wartość wynosiła 1000 punktów, a w ostatnim czasie wskaźnik ten notuje rekordowe poziomy i wynosi ponad 1400 punktów.

Miesiące letnie to tradycyjnie okres największej aktywności spółek na polu wypłaty dywidend. Z ostatnich danych wynika, że zyskiem z akcjonariuszami chce podzielić się w tym roku ponad 200 spółek, a więc tyle samo co w roku ubiegłym i zdecydowanie więcej w porównaniu z rokiem 2020 – wówczas taką decyzję podjęło tylko 150 firm. Oby ten trend utrzymał się w kolejnych latach.