Trzeźwość a praca zdalna

Kiedy prawie trzy lata temu covid wysłał miliony Polaków na pracę zdalną, wszyscy uczyliśmy się, jak funkcjonować w nowych okolicznościach.

Publikacja: 18.01.2023 21:00

Robert Wąchała wiceprezes zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Robert Wąchała wiceprezes zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Przepisy prawa pracy nie były dostosowane do tej rzeczywistości, a sprawę starały się łatać tarcze antykryzysowe. Pierwsza przewidywała możliwość jednostronnego polecenia pracy zdalnej przez pracodawcę, a kolejna jedynie lakonicznie regulowała sposób wykonywania takiej pracy.

Wiele obszarów pracy zdalnej jest nie do końca uregulowanych do dnia dzisiejszego. Nie ma jasności, jak pracodawca ma uczestniczyć w kosztach poniesionych przez pracownika w domu, jak ma zadbać o BHP w miejscu świadczenia pracy przez pracownika, co robić, gdy pracownik ulegnie wypadkowi, i w końcu jak sprawdzić, czy pracownik jest trzeźwy podczas świadczenia pracy zdalnej.

Z tym ostatnim nie było łatwo, gdy pracownik świadczył jedynie pracę stacjonarną, tym bardziej nie jest łatwo w przypadku pracy zdalnej. Kontrola pozostawania pracowników pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest nadal w praktyce niemożliwa, z wyjątkiem sytuacji przewidzianych w przepisach szczególnych (np. dot. pracowników sektora lotniczego). Taka kontrola może się odbyć jedynie za zgodą pracownika lub w obecności policji. Dane dotyczące trzeźwości pracownika są bowiem klasyfikowane jako dane dotyczące zdrowia, a więc dane szczególnej kategorii, które mogą być przez pracodawcę przetwarzane jedynie z inicjatywy pracownika.

Powyższe dwa obszary, czyli praca zdalna i prewencyjna kontrola trzeźwości, mają jedną cechę wspólną. Oba są objęte tą samą nowelizacją kodeksu pracy. Po wielu miesiącach procedowania zbliżamy się do końca prac legislacyjnych. W ubiegły piątek Sejm odrzucił poprawki, które w grudniu 2022 r. zaproponował Senat. Jeżeli prezydent podpisze ustawę zmieniającą, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 r.

Zgodnie z nowelizacją praca zdalna będzie pracą wykonywaną całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Szczegóły w tym zakresie będą uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia bez konieczności jej potwierdzania w formie pisemnej. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. kobietom w ciąży, rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, i osobom, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu prace zdalną materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych. Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Ponadto trzeba ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystywanie np. prywatnego laptopa pracownika oraz innych materiałów niezapewnionych przez pracodawcę. Okazjonalna praca zdalna, która nie wymaga dodatkowych dokumentów i rekompensaty kosztów, będzie mogła być świadczona przez 24 dni w roku.

Nowelizacja kodeksu pracy reguluje też zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników, w tym zleceniobiorców, czy współpracowników B2B. Zgodnie z przyjętymi przepisami taka kontrola prewencyjna nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Pracodawca będzie mógł w tym celu użyć alkomatu lub narkotestu. Zasady przeprowadzania kontroli, a także rodzaj wykorzystywanych urządzeń będą musiały zostać uregulowane w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. O wdrożeniu procedur i zasadach przeprowadzania kontroli pracodawca będzie musiał poinformować pracowników z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Co ważne, na pracodawcy ciążył będzie obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z kontrolą trzeźwości – informacja o kontroli, wraz z datą, godziną oraz wynikiem badania, będzie przechowywana w aktach osobowych przez rok. Nowelizacja przewiduje też wydanie rozporządzenia, które ma określić warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę oraz przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego lub zlecanych przez ten organ badań na obecność alkoholu w organizmie pracownika.

W związku z tym, iż przepisy znowelizowanego kodeksu pracy maja wejść w życie 1 marca, każdy pracodawca będzie zobowiązany uregulować pracę zdalną w swoich przepisach wewnętrznych. Będzie musiał wprowadzić regulamin pracy zdalnej i znowelizować zasady BHP. Przed nim też zadanie wypracowania reguł postępowania w zakresie udzielania pracy zdalnej, w tym określenia grup pracowników, którym może odmówić zgody na pracę zdalną, tak żeby nie narazić się na zarzut dyskryminacji. W regulacjach wewnętrznych trzeba będzie też przewidzieć zasady badania trzeźwości według nowych regulacji. Przede wszystkim należy określić zakres kontroli, czyli kogo i jak można badać. Ponadto należy zwrócić uwagę na nowe wymagania formalne, czyli konieczne dokumenty i uzgodnienia.

Do 1 marca pozostało 41 dni i w tym czasie pracodawcy, nie tyko spółki giełdowe, będą musieli dostosować swoje regulacje wewnętrzne do zmieniającego się prawa. Nie można tego odkładać na później i już dziś trzeba zabrać się do pracy, nawet jeżeli prezydent nie podpisał jeszcze ustawy.

O praktycznych aspektach nowych przepisów będzie mowa podczas webinarium „Zmiany w kodeksie pracy”, które odbędzie się 26 stycznia.

Felietony
Czym jest Omnibus?
Felietony
PIT-em go!
Felietony
Sprzedawać czy nie sprzedawać?
Felietony
Jak naprawić wartość
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Felietony
Czytając między liczbami
Felietony
CSRD w praktyce