W przypadku pracowników na pierwszym miejscu wskazuje się obserwowany w ostatnim okresie wpływ pandemii Covid-19, a następnie dużą dynamikę zmian na rynku pracy, określanych mianem „wielkiego odejścia”.
Czynniki społeczne należy również postrzegać z perspektywy praktyk prorodzinnych spółek stawiających na uwzględnianie ESG w swoim modelu biznesowym. Jest to szczególnie istotne w przypadku naszego rynku oraz aktualnej sytuacji demograficznej. Z ostatnich danych GUS wynika, że w Polsce wskaźnik dzietności wynosi 1,32. Pierwsze dziecko kobieta rodzi w wieku 28 lat. To oznacza, że w 2050 roku ponad 52 proc. społeczeństwa będzie w wieku poprodukcyjnym. Jednocześnie według badań CBOS większość Polaków uważa wartości rodzinne za najważniejsze, a aż 93 proc. chce mieć dzieci. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, szczególnie na rynku pracy, pozwalających na wzrost dzietności co najmniej do poziomu pozwalającego na utrzymanie zastępowalności pokoleń. Wsparcie w tym zakresie może być realizowane przez takie działania jak stabilność i pewność zatrudnienia czy elastyczność godzin pracy.
Wnioski te stanowiły inspirację do badania przeprowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wśród spółek giełdowych. Celem badania było stwierdzenie, jakie praktyki występują w spółkach w zakresie elastyczności i pewności pracy oraz katalogu benefitów mających charakter prorodzinny stosowanych przez spółki giełdowe.
Zgodnie z odpowiedziami ankietowanych spółek 90 proc. z nich stosuje rozwiązania wspierające elastyczny czas pracy. Do tego dochodzi ochrona rodziców małych dzieci przed pracą w godzinach ponadwymiarowych i przed wyjazdami poza miejsce zamieszkania. Rzadko występuje możliwość pracy na część etatu. Blisko 20 proc. respondentów w ogóle nie zatrudnia pracowników w takiej formie, a u 45 proc. spółek na część etatu pracuje nie więcej niż 3 proc. osób.
Jednak rozwiązania wspierające zwiększenie poczucia stabilności pracy nie są już tak popularne jak elastyczność czasu pracy. Jedynie niecałe 60 proc. spółek deklaruje,