Jak unikać sporów korporacyjnych?

Już za trzy tygodnie wejdą w życie bardzo obszerne zmiany dotyczące funkcjonowania spółek. Obejmują one daleko idące modyfikacje w zakresie kompetencji ich organów oraz konstrukcji grup kapitałowych.

Publikacja: 21.09.2022 21:00

Mirosław Kachniewski prezes zarządu SEG

Mirosław Kachniewski prezes zarządu SEG

Foto: materiały prasowe

Zmiany mają na celu usprawnienie funkcjonowania, ale należy mieć na względzie, że sama modyfikacja przepisów nie wystarczy – spółki muszą podjąć określone działania, aby stać się ich beneficjentami. A zaniechanie działań może wręcz spowodować, że poziom ładu korporacyjnego może się pogorszyć.

Najbardziej widoczne wydają się zmiany dotyczące rozszerzenia kompetencji rad nadzorczych. Organa te będą miały łatwiejszy dostęp do informacji o spółce oraz możliwości powoływania doradców bez pośrednictwa zarządu. Mniej oczywistą konsekwencją tych zmian jest rozszerzenie odpowiedzialności – skoro rady będą miały więcej uprawnień, to chyba po to, żeby z nich korzystać. Ewentualne zaniechania w nadzorze będą zatem miały bardziej wymierne konsekwencje niż dotychczas.

Z drugiej strony przesadna kontrola utrudni funkcjonowanie spółek, spowoduje zasypywanie rady nadmiarem informacji i negatywnie wpłynie na współpracę pomiędzy radą a zarządem, a powoływanie zewnętrznych doradców może prowadzić do rozmywania odpowiedzialności. Dlatego konieczne jest określenie relacji pomiędzy tymi organami przez suwerena, czyli akcjonariuszy. Spodziewam się zatem, że w najbliższych miesiącach odbędzie się wiele walnych zgromadzeń, podczas których określone zostaną zasady kohabitacji organów spółek pod nowymi regulacjami.

Inny ważny obszar zmian to możliwość formalnego tworzenia grup kapitałowych, w ramach których poszczególne spółki kierowałyby się interesem całej grupy. Wprawdzie w praktyce już obecnie często mamy do czynienia z podobną sytuacją, ale z formalnego punktu widzenia zarządy spółek zależnych powinny działać w interesie tych spółek, a nie „matki” czy grupy. Prawne uregulowanie tego zagadnienia należy ocenić bardzo pozytywnie, ale warto zwrócić uwagę na pewne problemy. Po pierwsze, pojawia się olbrzymi problem ochrony interesariuszy spółek zależnych. Wprawdzie – dzięki interwencji SEG – spółki giełdowe nie mogą być „formalnymi córkami” w ramach grupy kapitałowej (z uwagi na konieczność ochrony inwestorów mniejszościowych), ale pozostaje problem ochrony innych grup: dostawców, odbiorców, wierzycieli etc. W związku z powyższym jako bezpiecznik wbudowana jest odpowiedzialność matki wobec tych podmiotów, jeśli spółki zależne same nie byłyby w stanie realizować swoich zobowiązań.

I tu przechodzimy do drugiego problemu – jeśli wydawanie wiążących poleceń córce ma być okupione przejęciem jej potencjalnych zobowiązań, to może lepiej (z perspektywy matki) nie tworzyć formalnej grupy, tylko działać jak dotychczas – wydawać polecenia niby niewiążące, ale odmowa ich realizacji może być ostatnią decyzją zarządu spółki zależnej. Należy także dodać, że utworzenie grupy wymaga poniesienia określonych wysiłków i kosztów. Może się zatem okazać, że nowe rozwiązanie regulacyjne – choć jak najbardziej słuszne – niekoniecznie znajdzie zastosowanie w praktyce, gdyż jest spóźnione. Jeśli grupy kapitałowe nauczyły się funkcjonować bez niego, to może nie będą chciały zmieniać swojego modelu funkcjonowania. Trudno dziś stwierdzić, czy więcej ryzyk i konfliktów będzie występować w dotychczasowym modelu, czy też w przypadku formalnego utworzenia grupy.

Spornych kwestii będzie zresztą dużo więcej, gdyż otoczenie zewnętrzne staje się coraz bardziej zmienne i generuje coraz więcej konfliktów. Przykładem może być problem sankcji, z jakimi mieliśmy do czynienia po agresji Rosji na Ukrainę. Wszystko działo się tak szybko, że nie było trudno o popełnienie błędów. A jeszcze więcej wyzwań związanych będzie z analizą tych działań ex post. Wiele spółek poniosło określone straty i pojawia się pytanie, z czyjej winy. Czy decyzja o dostarczeniu lub niedostarczeniu towaru była prawidłowa? Kto powinien był ją podjąć, w jakim trybie i na podstawie jakich przesłanek? Przecież nie były to normalne decyzje biznesowe, więc ich podejmowanie może też nie powinno było przebiegać zgodnie z rutynowymi szlakami.

Problem jest zresztą dużo głębszy w kontekście coraz dalej idących ujawnień, w tym dotyczących praw człowieka. Jeśli spółka giełdowa, działając w dobrej wierze, współpracowała z jakimś podmiotem, ale się okazało, że jej produkty zostały wykorzystane do łamania praw człowieka, to taka informacja może istotnie wpłynąć na jej notowania i reputację. Czy ma w takim przypadku sens wysuwanie roszczeń wobec takiego podmiotu?

Jak widać, mamy do czynienia z coraz dalej idącym skomplikowaniem relacji biznesowych, co generuje kolejne pola sporów: pomiędzy organami w spółce, pomiędzy spółkami w ramach formalnej grupy kapitałowej oraz pomiędzy kontrahentami w związku z nagłym pojawianiem się regulacji bardzo istotnie wpływających na relacje biznesowe. Brak uregulowania tych kwestii w regulacjach wewnętrznych i umowach z kontrahentami może się okazać bardzo brzemienny w skutki.

O odpowiedzialności organów w ramach spółki i grupy kapitałowej będzie mowa 5 października podczas konferencji z cyklu Forum Sporów Korporacyjnych. Więcej informacji na www.seg.org.pl.

Felietony
Czym jest Omnibus?
Felietony
PIT-em go!
Felietony
Sprzedawać czy nie sprzedawać?
Felietony
Jak naprawić wartość
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Felietony
CSRD w praktyce
Felietony
Czytając między liczbami