W ubiegłym tygodniu ukazał się dokument konsultacyjny unijnego organu nadzoru (ESMA) dotyczący rewizji MAR. Jego lektura wskazuje, że wszyscy uczestnicy rynku powinni bardzo się zaangażować w przygotowanie odpowiedzi, gdyż wciąż nie ma w nim woli uwzględnienia specyfiki małych rynków i małych spółek, co grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.
Na początek kilka słów dotyczących samego procesu konsultacji. Przebiega on w ten sposób, że Komisja Europejska określiła mandat, w ramach którego ESMA powinna przygotować swoją „poradę" dotyczącą proponowanych zmian w MAR. ESMA opracuje ją na podstawie własnych przemyśleń sformułowanych we wspomnianym dokumencie konsultacyjnym, po przeanalizowaniu zgłoszonych uwag. Dlatego tak ważne jest dokładne przestudiowanie tego dokumentu i zgłoszenie opinii przez możliwie szerokie grono reprezentantów polskiego rynku kapitałowego.
Dokument konsultacyjny jest dość obszerny – na ponad stu stronach prezentuje szerokie spojrzenie na sam proces oraz na merytorykę dokonywanych zmian. ESMA sformułowała 71 pytań w obszarach, w których poszukuje głosu uczestników rynku, dotyczących praktycznie całości funkcjonowania MAR: zakresu obowiązywania, programów odkupu akcji, definicji informacji poufnej, opóźniania jej publikacji, badania rynku, prowadzenia list insiderów, transakcji menedżerów (w tym za pośrednictwem firm zarządzających aktywami) oraz egzekwowania i sankcji. Czasu na konsultacje pozornie jest sporo (do końca listopada), ale biorąc pod uwagę ogrom pracy do wykonania, należy się do niej zabrać jak najszybciej.
Dla przyszłości polskiego rynku kapitałowego kluczowe wydają się obszary dotyczące definicji informacji poufnej i jej opóźniania oraz tematy, które uparcie pomijane są w konsultacjach, tj. listy osób blisko związanych oraz dostosowanie wysokości sankcji do wielkości rynku. W obszarach tych zebraliśmy już bardzo wiele informacji na wcześniejszych etapach prac, niemniej kształt dokumentu konsultacyjnego wymagał będzie uzyskania dalszych odpowiedzi uczestników polskiego rynku kapitałowego.
Rozpoczęliśmy już prace nad opracowaniem projektu odpowiedzi – wykorzystujemy wyniki konsultacji przeprowadzonych pod koniec 2018 r. (w tym wyniki głosowań uczestników VIII Forum Cenotwórczości SEG oraz ankiety online), które były podstawą do zgłoszenia przez nas postulatów stosownych zmian. Ponadto, skorzystamy z wiedzy i doświadczenia SEG MAR Partnerów, jako podmiotów, z którymi wspólnie pracowaliśmy nad tą tematyką przez ostatnie trzy lata. Oczywiście przeanalizujemy także wszelkie uwagi, które wpłyną do Stowarzyszenia.