Polenergia pozyskała środki na morskie farmy wiatrowe

750 milionów złotych z emisji Zielonych Obligacji wpłynęło na rachunek Polenergii. Ta grupa energetyczna przydzieliła je 57 inwestorom. Większość pozyskanych środków Polenergia przeznaczy na budowę morskich farm wiatrowych.

Publikacja: 16.10.2024 22:57

Polenergia pozyskała środki na morskie farmy wiatrowe

Foto: Adobestock

Dwa najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych firmy, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, dysponują już kompletem pozwoleń na budowę. Polenergia rozwija je wspólnie z norweskim gigantem energetycznym – firmą Equinor.

Środki na offshore

Polenergia, aby sfinansować te inwestycje po raz pierwszy w swojej historii wyemitowała i przydzieliła Zielone Obligacje. Ich łączna wartość nominalna to 750 milionów złotych. Składa się na nią 750 tysięcy obligacji Serii A każda o wartości nominalnej tysiąca złotych. Obligacje zostały przydzielone łącznie 57 inwestorom, liczba ta uwzględnia również subfundusze.

—Sukces Zielonych Obligacji Polenergii to bardzo wyraźne potwierdzenie, że rynek wspiera obrany przez nas biznesowy kierunek, a także chce, za pośrednictwem naszej Grupy, aktywnie uczestniczyć w polskiej transformacji energetycznej i dynamicznym rozwoju kolejnych zielonych aktywów. Inwestycje Polenergii w OZE mają gigantyczny potencjał. Najlepszym tego dowodem jest przekroczenie kwoty 1 miliarda złotych w zapisach na nasze Zielone Obligacje i decyzja Polenergii o podniesieniu kwoty emisji z 500 do 750 milionów złotych. Ogromne zaufanie ze strony inwestorów bardzo cieszy. W naszej ocenie pozyskaliśmy finansowanie na atrakcyjnych warunkach, a dzięki emisji jesteśmy o krok bliżej od realizacji naszych kluczowych projektów na morzu. Ich znaczenie dla polskiej gospodarki jest absolutnie strategiczne – mówi Adam Purwin, członek zarządu Polenergii.

Szczegóły emisji

Zielone Obligacje Polenergii zostały wyemitowane na podstawie Green Bond Framework, zaopiniowanego pozytywnie przez specjalizującą się w tym obszarze agencję ratingową Sustainalitycs. Bezprospektowa oferta publiczna na rynku krajowym była skierowana wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.

Oprocentowanie wyemitowanych Zielonych Obligacji jest zmienne i jest równe stawce WIBOR 6M, powiększonej o 2,7 punktu procentowego. Planowana data wykupu Obligacji Serii A przypada na 16 października 2029 r.

Rolę Organizatorów programu emisji i Dealerów Obligacji Serii A pełnią Bank Pekao S.A., mBank S.A., Santander Bank Polska S.A., a agentem emisji jest Santander Bank Polska S.A. – Biuro Maklerskie. Obligacje będą notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku Catalyst GPW.

Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów powinna nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 ma popłynąć do sieci w 2027 r.

Energetyka
Prąd z kolejnych wiatraków na Bałtyku będzie za drogi? Przemysł ma obawy
Energetyka
Wycena Grenevii budzi wielkie emocje
Energetyka
Podróż PGE z węglem budzi coraz większe wątpliwości rynku
Energetyka
Prezes Sławomir Staszak: Mrożenie cen wpłynęło na działalność Energi
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Ten rok zdecyduje, czy Bruksela da zielone światło dla polskiego atomu
Energetyka
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu