Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 07:42 Publikacja: 18.09.2024 06:00
Zalew Mietkowski w Mietkowie
Foto: PAP
Tauron winny zwiększeniu zagrożenia powodziowego? Taką tezę można było wysnuć po wypowiedzi prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanny Kopczyńskiej, która na wtorkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska poinformowała, że ze zbiornika w Lubachowie, administrowanego przez Tauron, nastąpił „nieprognozowany zrzut wody”, a Tauron miał o tym nie informować. Prezes Taurona stanowczo zaprzecza informacjom prezes Kopczyńskiej i nazywa sprawę „bulwersującą”. Spółka odpiera zarzuty i tłumaczy, że doszło do samoczynnego przelania się zbiornika i sama informowała Wody Polskie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W porównaniu z pierwszymi kwartałami 2023 r. w ubiegłym roku spadła znacznie kwota rekompensat z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, pokrywających ubytek przychodów w ramach mrożenia cen energii – mówi prezes Energi Sławomir Staszak.
Porządkowanie terenu, badania geologiczne, przygotowania umowy na budowę elektrowni jądrowej i wreszcie zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną – to główne punkty orientacyjne PEJ i rządu na atomowej mapie Polski.
– Nie mamy poczucia, aby polityki klimatyczne banków ulegały zmianie. Naszym zdaniem oczekiwania instytucji finansowych są nadal takie same – mówi wiceprezes Orlenu Magdalena Bartoś komentująca opuszczenie przez część banków tzw. zielonego sojuszu bankowego. Orlen chce odejść od produkcji energii z węgla za pięć lat, a od produkcji ciepła z węgla za 10 lat.
W PGE rodzi się coraz więcej pytań co do przyszłości węgla. Spółka patrzy na rząd. W tym kierunku nie spoglądają Enea i Tauron i wstępne plany już mają.
Na dzisiejszym posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministerstwa mają rozstrzygnąć się losy liberalizacji ustawy wiatrakowej. Jedną z ostatnich przeszkód było stanowisko Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało się z propozycji nowej minimalnej odległości lokowania far wiatrowych od zabytków.
Nawet 1500 metrów może wynieść nowa odległość lokowania farm wiatrowych od zabytków. Resort kultury ma uwagi do ustawy wiatrakowej.
Spółka ma problemy z rozwojem sprzedaży. W ocenie zarządu to przede wszystkim konsekwencja spowolnienia gospodarczego. Pewne nadzieje na poprawę wiąże z wyrobami foliowymi powstającymi na nowej linii technologicznej.
Ryzyko kolejnego kryzysu energetycznego w środku zimy oraz postępy Rosjan w Ukrainie to czynniki, które mogą stać za ostatnimi wzrostami wyceny spółek górniczych na GPW.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają ich o nierówną konkurencję.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Grupa mniejszościowych akcjonariuszy rozpoczęła prace nad utworzeniem porozumienia. Chcą powołania rewidenta ds. szczególnych. Czy będą mieć poparcie funduszy?
Pierwsze sesje nowego roku przyniosły przecenę akcji gdańskiej grupy odzieżowej. Analitycy winią za to amerykańską walutę, ale to nie jedyny powód słabości notowań detalisty. W tabeli krótkiej sprzedaży jest podmiot, który chce na niej zarobić.
Ogólne przychody największej sieci handlowej w Polsce co prawda wzrosły do 23,6 mld euro, ale jeśli z wyników wyłączyć nowe placówki, to sprzedaż w 2024 r była niższa w ujęciu rocznym
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas