Zarząd Saule Technologies przekazał, iż w konsekwencji przeglądu opcji strategicznych 19 i 20 marca 2024 r., spółka złożyła podpisy pod porozumieniem, którego stronami mają być: DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna oraz Artur Kupczunas, Olga Malinkiewicz, Knowledge is Knowledge, Dariusz Chrząstowski, H.I.S. CO., LTD, Columbus Energy, Saule SA oraz Piotr Krych.
-W porozumieniu strony wyraziły zamiar przygotowania do procesu pozyskania strategicznego inwestora dla technologii wypracowanej przez Saule, co może wiązać się ze sprzedażą przez Spółkę do 100 proc. akcji Saule (bądź zrealizowanie transakcji o podobnym charakterze, mającej na celu skomercjalizowanie i przeskalowanie technologii produkcji ogniw perowskitowych), na rzecz inwestora zewnętrznego- czytamy w komunikacie.
Strony ustaliły, że wiodącym podmiotem w realizacji tej transakcji będzie DC24 ASI. Strony ustaliły również, że gotówka pozyskana z potencjalnej transakcji zostanie rozdysponowana w taki sposób, że w pierwszej kolejności zaspokojone zostaną zobowiązania do DC24 ASI, który ma prawo do ustalenia szczegółowego sposobu dystrybucji tych środków.
Poszukiwanie finansowania dla perowskitów
Sprawę skomentowały także zainteresowane strony. - Analizując różne kierunki działalności Saule rozwijającej technologię ogniw perowskitowych, zdecydowaliśmy się znaleźć strategicznego partnera, który umożliwi nam zbudowanie w pełni zautomatyzowanej, wielkoskalowej technologii produkcji perowskitów. Aby to zrobić we własnym zakresie, musielibyśmy poświęcić kilka lat- mówi Olga Malinkiwicz, prezes Saule Technologies. Dlatego - jak dodaje- podjęto decyzję, aby poszukać inwestora z branży technologii produkcji, który dostarczy potrzebne know-how oraz finansowanie, i stanie się głównym producentem perowskitów. - Tego typu transakcja może się zakończyć wylicencjonowaniem technologii, wejściem inwestora do Spółki lub sprzedażą akcji Saule. Bez względu na ostateczny rezultat transakcji, zależy nam na tym, aby technologia ogniw perowskitowych miała szansę zdobyć świat i uznanie - komentuje Olga Malinkiwicz.
Według szacunków które podaje Malinkiwicz, do 2030 r. technologia perowskitowa osiągnie 30 proc. pokrycia rynku fotowoltaicznego. - Z kolei ostatni raport Markets and Markets „Rynek perowskitowych ogniw słonecznych 2024-28” wskazuje, że według prognoz wielkość światowego rynku fotowoltaiki perowskitowej wzrośnie z 250 mln euro w 2024 r. do ponad 2,2 mld euro w 2028 r., co stanowi roczną stopę wzrostu na poziomie ok. 70 proc. - argumentuje Malinkiwicz.