Poznańska Enea miała dołączyć do Orlenu, KGHM oraz Synthosu przy rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR). Firma podpisała w czerwcu 2022 r. w tym celu list intencyjny z amerykańskim deweloperem elektrowni jądrowych, który zakładał wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Za listem jednak nie poszły żadne działania przybliżające podpisanie wiążącej umowy.
– Współpraca z firmą Last Energy nie weszła w fazę rozwoju i została zakończona z początkiem tego roku wraz z wygaśnięciem listu intencyjnego. Nie zmieniło to jednak naszych planów dotyczących zaangażowania w technologię małych reaktorów jądrowych – informuje nas Enea.
Nieco inny pogląd na tę sprawę ma z kolei Last Energy. Na to samo pytanie, biuro prasowe tej firmy odpowiedziało nam, że co do zasady firma nie nieujawniania szczegółów partnerstw do czasu określenia działań rozwojowych, podaje jednak, że nadal „ściśle” współpracuje z Eneą przy formułowaniu strategii wdrażania i eksploatacji SMR-ów w Polsce. Jak widać, firmy inaczej rozumieją zapisy listu intencyjnego, który jednak co do zasady ma formułę otwartą. Niemniej Enea zapewnia nas, że SMR to technologia i obszar biznesu, którego rozwojem jest mocno zainteresowana. Ma także na oku innych partnerów i dostawców. Jakich? – Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy i jeśli będziemy rozpoczynać współpracę, to powiadomimy o tym rynek – podaje firma.
Czytaj więcej
Już blisko dziesięć firm energetycznych, chemicznych, surowcowych i hutniczych realizuje, planuje bądź rozważa budowę małych reaktorów jądrowych (SMR). Spółki zaznaczają, że wyzwaniem mogą być konsultacje społeczne z mieszkańcami, które warto rozpocząć już teraz.
Last Energy szuka partnerów w Polsce. Jednak w ciągu roku pojawiły się wątpliwości co do zaawansowania technologii jądrowej tej firmy. Zapewnia nas ona, że współpracuje z organami dozoru jądrowego i instytucjami regulującymi możliwość wdrożenia technologii. – Takie działania, zarówno licencyjne, jak i wstępne, prowadzone są na każdym z naszych docelowych rynków, w celu zapewnienia zgodności z przepisami i standardami – podkreśla. Obecnie projekty LE są rozwijane w Polsce, Rumunii, Holandii i Wielkiej Brytanii.