Rafako zmienia prezesa, a wsparcia finansowego nadal nie ma

Rafako nadal pozostaje bez pomocy finansowej. Zamiast pieniędzy mamy zaś zmiany w zarządzie firmy. Dotychczasowy prezes Maciej Stańczuk apelował o pomoc m.in. do PFR. Został jednak odwołany. Nowy pełniący funkcję prezesa Dawid Jaworski oraz nowy członek zarządu Michał Sikorski mieli zostać wskazani do zarządu właśnie przez PFR FIZAN, jednego z udziałowców Rafako.

Publikacja: 05.10.2023 19:46

Rafako zmienia prezesa, a wsparcia finansowego nadal nie ma

Foto: materiały prasowe

Rafako poinformowało, że rada nadzorcza firmy podjęła uchwałę o zmianach w zarządzie firmy. Rafako odpowiada za produkcje elementów konstrukcyjnych na potrzeby energetyki

Trwający od kilku tygodni pat w Rafako zakończył się odwołaniem dotychczasowego prezesa Macieja Stańczuka. Walne zgromadzenie firmy wybrało do zarządu Dawida Jaworskiego oraz Michała Sikorskiego. Drugi z wymiennych członków ma pełnić swoją funkcję na okres 3 miesięcy. Jak się dowiadujemy są to osoby, które miały być forsowane przez Polski Fundusz Rozwoju. PFR FIZAN ma7,84 proc. akcji Rafako. Ta instytucja od dłuższego czasu chciała przejąć władztwo korporacyjne w zmagającej się z problemami finansowymi spółce. Dawid Jaworski został desygnowany na stanowisko pełniącego funkcję prezesa Rafako.

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu spekulowano, że Rafako może ogłosić przygotowania do rozpoczęcia procedury upadłości, jeśli pożyczka 15 mln zł na dalsze funkcjonowanie nie zostanie przelana na konto Rafako. Firma ubiegała się o pożyczkę pomostową m.in w PFR. Jak informowaliśmy, PFR FIZAN miał zwlekać z działaniami pomocowymi dla Rafako, mimo że oficjalnie zapewniał, że stara się pomóc. PFR TFI miał wskazywać konieczność dostarczenia przez spółkę dodatkowych informacji jak bieżąca sytuacja finansowa, status transakcji inwestorskiej, a także potencjalne zabezpieczenia wnioskowanego finansowania. PFR w odpowiedzi na nasze pytania informowało, że fundusze tego typu nie prowadzą komunikacji w trakcie trwania procesów inwestycyjnych. Ma jednak tej instytucji zależeć na tym, aby Rafako mogło przetrwać.

Mimo to jednak jak się dowiadujemy, zamiast rozmów o warunkach pożyczki mają być dyskusje o kwestiach personalnych. Do zarządu Rafako mieliby wejść ludzie z nadania PFR, ale – jak słyszymy – nie oferując nic w zamian.  Spółka ma jeszcze zagwarantowane środki na wypłaty pensji dla pracowników w październiku. Środki na wynagrodzenia w kolejnych miesiącach są pod znakiem zapytania. 

 Rafako chciało pozyskać strategicznego partnera jeszcze we wrześniu, ale proces wydłuża się i może potrwać jeszcze do końca października. Potencjalny inwestor PG Energy jest nadal na etapie due dilligence. Nie ma przesłanek, aby liczyć na rychłe zakończenie procesu.

Zmiana na fotelu prezesa nie wróży nadziei na przyspieszenie sprawy. Tym bardziej, że jak dowiadujemy się PFR miał wywierać presję na zmianę prezesa Rafako. Stańczuk oddawana mówił, że sytuacja finansowa firmy jest trudna, a bez finansowania pomostowego o które zabiegał w PFR i u potencjalnego inwestora być może będzie zmuszony do złożenia wniosku o upadłość, tym bardziej, że Rafako nie pozyskuje nowych kontraktów i ma do spłacenia w najbliższych dniach kolejne raty układowe. Rozpoczęcie procedury dot. upadłości firmy na chwile przed wyborami mogłoby na nowo ożywić ten problem w kampanii wyborczej. Zmiany w zarządzie po myśli PFR oddalają na razie tę perspektywę. W najgorszym wypadku – z tego co słyszymy – teoretycznym i póki co nie branym pod uwagę scenariuszem mógłby być tzw. kontrolowana upadłość Rafako i przejęcie firmy przez tego czy nowego inwestora.  Jest też inna hipoteza. Pojawia się pytania dlaczego PBG (główny akcjonariusz Rafako) ostatecznie zgodziło się na kandydatów do zarządu Rafako z nadania PFR. Być może po umieszczeniu tych kandydatów, PFR wesprze finansowo Rafako na co liczy PBG. 

Energetyka
Aktualizacja taryf. URE zatwierdził zmiany dla 5 spółek obrotu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Energetyka
Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę
Energetyka
Grupa Polsat Plus i ZE PAK inwestują w zespół elektrowni wiatrowych
Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną