Chętnych na pompy i fotowoltaikę nie brakuje

Zainteresowanie pompami ciepła i fotowoltaiką jest nadal duże, mimo że zasadne stały się pytania o opłacalność takich instalacji.

Publikacja: 02.10.2023 21:00

Chętnych na pompy i fotowoltaikę nie brakuje

Foto: Adobestock

Jak informują nas sprzedawcy z branży, zainteresowanie fotowoltaiką i pompami ciepła nie słabnie. Podobnie twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nie dostrzega spadku zainteresowania dotacjami na mikroinstalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. – Średni dzienny wpływ wniosków kształtuje się niezmiennie na poziomie około 500 dziennie – mówi nam Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Firmy energetyczne mają różne doświadczenia. Jak informuje Enea, do połowy 2022 r. zauważalny był spadek zakupów przez klientów instalacji fotowoltaicznych. Z kolei pojawiło się bardzo duże zainteresowanie wśród klientów biznesowych, którzy szukają większych możliwość wpływu na koszty energii dla swoich firm dzięki montażowi paneli słonecznych. – Mniejsze zainteresowanie PV (czyli fotowoltaiką – red.) wśród klientów indywidualnych wynika prawdopodobnie z tego, że potrzebują oni czasu, by dokładnie poznać nowe przepisy i zasady rozliczania, które weszły w 2022 r. Dane rynkowe za ub.r. wyraźnie pokazują, że opłacalność dla klienta finalnego się nie zmieniła i nadal warto zainwestować w prąd ze słońca – tłumaczy Enea. O rosnącym zainteresowaniu instalacjami PV mówi PGE Obrót, która rozwija sieć sprzedaży oraz ofertę w tym zakresie. – Dowodem jest wzrost wolumenu sprzedaży w pierwszej połowie 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022 o ok. 180 proc. – podaje biuro prasowe firmy. Jeśli chodzi o pompy ciepła, to PGE Obrót rozpoczęła ich sprzedaż w 2023 r.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Aktualizacja taryf. URE zatwierdził zmiany dla 5 spółek obrotu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Energetyka
Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę
Energetyka
Grupa Polsat Plus i ZE PAK inwestują w zespół elektrowni wiatrowych
Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną