Tauron i Orlen chcą zamienić się aktywami ciepłowniczymi

Katowicki koncern energetyczny rozpoczął rozmowy dotyczące sprzedaży 50 proc. udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola, firmie z Grupy Orlen, PGNiG Termika, która posiada pozostały pakiet udziałów. Jako element rozliczenia do Taurona ma zaś trafić jastrzębski zakład ciepłowniczy, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

Publikacja: 25.07.2023 17:48

Tauron i Orlen chcą zamienić się aktywami ciepłowniczymi

Foto: energia.rp.pl

Planowane zmiany, to element porządkowania struktur obu firm. Tauron, po pozbyciu się elektrowni węglowych, porządkuje aktywa ciepłownicze, zaś Orlen uspójnia zarządzanie po przejęciu PGNiG.

 „Zainteresowanie jastrzębską spółką, jest naturalne w kontekście wzmacniania i rozwijania segmentu ciepłowniczego Grupy w województwie śląskim. W ubiegłym roku do struktur Tauron Ciepło dołączyła Energetyka Cieszyńska” - mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona.

Celem firmy ma być uporządkowanie portfela właścicielskiego, a w konsekwencji poprawa zarządzania operacyjnego. „Ostatnie zmiany w strukturach właścicielskich obu firm nie wstrzymały negocjacji dotyczących przejęcia całości Elektrociepłowni Stalowa Wola przez Orlen” – dodaje prezes.

Porozumienie do listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży akcji ECSW, podpisanego z PGNiG  jeszcze 2021 r., nie pociąga za sobą zobowiązania do zawarcia transakcji. „Taka decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji w tym zakresie oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych. Porozumienie świadczy natomiast o zamiarze kontynuacji rozmów niezależnie od zmian właścicielskich obu firm” – tłumaczy koncern.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli pracuje w kogeneracji, zapewniając około 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska.

Z kolei PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, Czerwionki-Leszczyn, Knurowa, Kuźni Raciborskiej, Pawłowic, Suszca, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Firma z Jastrzębia produkuje również energię elektryczną i ciepło dla lokalnego przemysłu oraz mieszkańców.

Firma posiada sześć głównych zakładów na terenie województwa śląskiego. Wśród których są elektrociepłownie i ciepłownie. W ich strukturach mieszczą się mniejsze ciepłownie rejonowe, elektrociepłownia i kotłownie gazowe. Spółka posiada również ponad 321 km sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych, którymi dystrybuowane jest ciepło do 10 gmin i odbiorców przemysłowych.

Energetyka
Aktualizacja taryf. URE zatwierdził zmiany dla 5 spółek obrotu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Energetyka
Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę
Energetyka
Grupa Polsat Plus i ZE PAK inwestują w zespół elektrowni wiatrowych
Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną