Zmiany w podatku zapisano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw, który w piątek ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt zakłada wprowadzenie w 2023 r. dla dużych podmiotów z sektora węglowego systemu składki solidarnościowej.
Kto teraz płaci podatek od zysków?
Opłata od nadmiernych zysków firm energetycznych, którą zaproponowała w swoim rozporządzeniu Rada UE w październiku 2022 r., została w Polsce wprowadzona częściowo. Opłata w ramach rozporządzenia jest ujęta w systemie mrożenia cen energii.
Przychody pochodzące z opłaty od produkcji energii służą jako rekompensaty spółkom obrotu za sprzedaż energii po cenie maksymalnej (ustalonej w ustawie o mrożeniu cen), niższej niż rynkowa. Płacą ją spółki elektroenergetyczne produkujące prąd, jak PGE, Enea, Tauron, Energa czy Polenergia. Podobnie jest w przypadku gazu – tu mowa o PGNiG, należącym do Orlenu.
Nie płacą tej opłaty firmy produkujące paliwa, koks czy wydobywające węgiel. Chodzi o PKN Orlen (część paliwową), JSW, Bogdankę, PGG czy Bumech. Dwie pierwsze z wymienionych firm odnotowały za 2022 r. rekordowe wyniki, odpowiednio 33,5 mld i 7,56 mld zł zysku netto. Stawka opłaty ujętej w rozporządzeniu UE to 33 proc. od dochodu, który przekracza o 20 proc. średni dochód z lat 2018–2022.
Podatkiem od nadzwyczajnych zysków w spółki węglowe
Nowym zmianom w podatku będą towarzyszyć także korekty w ustawie o mrożeniu ceny energii. Wsparcie gospodarstw domowych będzie większe. Zostanie podwyższony podstawowy limit zużycia energii elektrycznej objęty mrożeniem ceny, co zakłada projekt noweli autorstwa resortu klimatu.