Kilkanaście podmiotów podpisało list intencyjny w sprawie budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, w którym wyraziły chęć nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju rynku wodorowego. Sygnatariuszami dokumentu są m.in. Azoty i ich firmy zależne Azoty Police, Azoty Polyolefins i Port Morski Police oraz Enea i zależna Enea Operator. List intencyjny podpisało też kilka instytucji państwowych oraz ośrodków akademickich z woj. zachodniopomorskiego.
„Już teraz jesteśmy trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru. Mam przekonanie, że wszystkie nasze działania, zarówno te na poziomie regionalnym jak i centralnym, przyczynią się do globalnego wykorzystywania technologii wodorowych m.in. w energetyce, transporcie i przemyśle” - mówi cytowana w komunikacie prasowym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, zauważa z kolei, że region w którym powstaje kolejna dolina wodorowa jest predysponowany do rozwoju w tym zakresie m.in. ze względu na istniejącą już tam infrastrukturę i realizowane projekty. Chodzi zwłaszcza o terminal LNG w Świnoujściu i gazociąg Balitc Pipe oraz liczne instalacje OZE, dzięki którym będzie mogło powstawać nowe paliwo.
Czytaj więcej
Wzrost stawek opłat środowiskowych powoduje, że pomimo realizacji ekologicznych projektów poziom kosztów środowiskowych niewiele się zmienia.
Tomasz Hinc, prezes Azotów, do kluczowej infrastruktury mogącej przyczynić się do rozwoju rynku wodoru w Polsce zalicza przede wszystkim Port Morski Police. Ten, w przeciwieństwie do portów w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu i Szczecinie, nie jest zlokalizowany blisko dużych skupisk ludzkich i już świadczy usługi w odniesieniu do ładunków niechętnie widzianych w pobliżu miast, co w przyszłości powinno pozwolić na jego dalszy rozwój. „Już dziś prognozuje się, że kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, stąd kluczowe znaczenie w tym aspekcie dla naszego regionu może odegrać właśnie Port Morski Police, stając się zielonym hubem surowcowym, obejmującym zielony wodór i zielony amoniak” - twierdzi Hinc. Dodaje, że od 2023 r. grupa Azoty Police i grupa Azoty Polyolefins będą mogły produkować łącznie ponad 120 tys. ton wodoru rocznie.