Podchody pod stworzenie krajowego giganta w energetyce

Oficjalnie żadne prace się nie toczą, nieoficjalnie są one na zaawansowanym etapie. Chodzi o stworzenie giganta elektroenergetycznego, który miałby – dzięki efektowi skali – napędzać transformację. Zdaniem ekspertów proces ten – jeśli dojdzie do skutku – niesie wiele zagrożeń.

Publikacja: 07.11.2022 21:00

Podchody pod stworzenie krajowego giganta w energetyce

Foto: Adobestock

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o plany połączenia PGE z Tauronem i z Eneą odparł, że jest to dobry pomysł, aby powstała firma, która połączy wszystkie obszary działalności, czyli dystrybucję, odnawialne źródła energii (OZE) i ciepłownictwo. – Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i tak naprawdę naturalny. Musi on zyskać akceptacje rządu, a także strony społecznej – powiedział Wojciech Dąbrowski.

Przejmowani zaprzeczają lub wstrzymują oddech

Pomysł ten wraca cyklicznie co jakiś czas, jednak sposób, w jaki prezes Dąbrowski zakomunikował ten projekt, przypomina sekwencję zdarzeń z wydzieleniem aktywów węglowych. Wówczas również cały proces wziął swój początek od przekazu na jednej z konferencji prasowych PGE. Pomysł NABE zaś zmaterializuje się w projekt.

Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie podkreśla, że prace nad konsolidacją nie trwają, choć przyznaje, że analizy – jak w wielu kwestiach – mogły być w przeszłości prowadzone. Nieoficjalnie jednak dowiadujemy się, że prace nad fuzją w energetyce są już na zaawansowanym etapie. Co więcej, jeśli pomysł zyska ostatecznie zielone światło, to taki koncern złożony z PGE, Enei i Tauronu przejmie także aktywa Energi, która niedawno trafiła do grupy PKN Orlen. Orlen ma plany budowy na bazie tej spółki swojej elektroenergetycznej odnogi opartej na OZE. Z otoczenia zbliżonego do rządu słyszymy jednak, że aktywa Energi trafić miałyby do nowego podmiotu.

Informacjom o planach przejęcia zaprzecza stanowczo Tauron. – Żadne prace i rozmowy dotyczące konsolidacji spółek energetycznych nie są prowadzone – mówi „Parkietowi” Paweł Szczeszek, prezes Tauronu. Podkreśla, że Tauron przygotowuje się do sfinalizowania kluczowych zmian strukturalnych polegających na wydzieleniu elektrowni węglowych ze struktur spółki do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego oraz sprzedaży zakładów górniczych Skarbowi Państwa.

Bardziej wstrzemięźliwa w komentowaniu jest Enea. – Temat związany z łączeniem spółek energetycznych jest obecny w przestrzeni medialnej od kilku lat i cyklicznie powraca. W Enei skupiamy się obecnie na realizacji naszej strategii rozwoju, która zakłada m.in. wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych, dlatego w chwili obecnej w pełni angażujemy się w proces powstania NABE. W perspektywie mamy również sprzedaż Skarbowi Państwa naszej kopalni – Lubelskiego Węgla Bogdanka – mówi nam rzecznik spółki Piotr Ludwiczak.

Fuzja pełna wyzwań

Eksperci nie mają wątpliwości. Przy fuzji PGE, Tauronu i Enei konieczna byłaby notyfikacja tego procesu w Komisji Europejskiej. Nasi rozmówcy uważają, że połączenie PGE z nawet jedną spółką stworzyłoby monopolistę w segmentach sprzedaży energii elektrycznej i w dystrybucji, co najprawdopodobniej byłoby przedmiotem badania rynkowego ze strony KE i wymagało jej zgody. Dodatkowo takie ewentualne połączenie będzie wymagało dokończenia procesu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. – Dopóki nie powstanie NABE i nie zostaną z trzech spółek wydzielone aktywa konwencjonalne, to moim zdaniem polski rząd ma bardzo ograniczone pole manewru przy takich fuzjach. PGE już teraz koncentruje blisko 50 proc. rynku w wytwarzaniu energii. Jednak nawet w przypadku wydzielenia aktywów węglowych (węglowych elektrowni – red.), ten proces w mojej ocenie będzie nadal trudny do przeprowadzenia – uważa Paweł Puchalski, analityk Santander BM. Jego zdaniem połączenie trzech podmiotów oznaczałoby utworzenie monopolisty na polskim rynku energii elektrycznej.

Jak możne przebiegać ten proces? Pewną podpowiedzią może być fuzja paliwowa Orlenu, Lotosu i PGNiG. – Spodziewam się – podobnie jak było to w przypadku Orlenu – transakcji bezgotówkowej polegającej na wymianie akcji przy ustalonym z góry parytecie. Wątpię w transakcję gotówkową, bo PGE samo ma przed sobą dużo wyzwań, jak finansowanie zielonej transformacji – podkreśla Kamil Kliszcz z mBanku.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu