Jak czytamy w raporcie spółki, decyzja o wypowiedzeniu umowy jest spowodowane zamiarem prowadzenia przez spółkę kolejnych analiz dotyczących możliwego, odmiennego i bardziej zróżnicowanego wykorzystania przez spółkę terenów, potencjału oraz infrastruktury leżącej na terenach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w Elektrowni Pątnów. „Każda ze stron może wypowiedzieć umowę wobec nie spełnienia się jednego z warunków zawieszających do daty końcowej określonej w Umowie" – napisano w komunikacie.
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podpisał we wrześniu 2021 r. z MS Innovation Impulse, w obecności i przy udziale Argumenol Investment oraz Synthos Green Energy umowę na podstawie której strony miały podjąć wzajemną współpracę poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającej na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor) na terenie Pątnowa. Ta umowa jednak nie zostanie zrealizowana.
W zamian powstać tam ma duży, konwencjonalny atom. Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły 31 października zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
Prezesi trzech spółek z obu krajów, polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, polskiej grupy energetycznej z większościowym udziałem Skarbu Państwa PGE Polska Grupa Energetyczna oraz koreańskiej KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.
Inwestorzy zareagowali bardzo pozytywnie. ZE PAK rośnie na warszawskim parkiecie o blisko 24 proc.