UE nałoży od 1 grudnia limit dochodów na producentów energii niskokosztowej, czyli w praktyce ze źródeł odnawialnych, atomu i węgla brunatnego. Taką decyzję podjęła Rada UE. Firmy nie będą mogły żądać więcej niż 180 euro za MWh energii. W Polsce na ten moment nie powinno to być problemem, gdyż cena energii elektrycznej na rynku hurtowym w dostawie na dzień kolejny jest wyraźnie niższa – w ostatnich dniach to nieco ponad 100 euro za MWh.
Nieoficjalnie ustaliliśmy, że polskie koncerny obliczają, czy koszt produkcji energii elektrycznej z OZE w Polsce będzie mieścił się w zakładanym pułapie 180 euro. Nie wiedzą one jeszcze, jaka będzie ostateczne treść zapisów, stąd ta niepewność. Pułap cenowy dla całego wytwarzania opartego w istotnym stopniu na węglu brunatnym będzie już także dotyczył Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To państwowy podmiot będzie musiał się zmierzyć z ograniczeniem cenowym dla energii z węgla brunatnego.
Z dystansem podchodzi do unijnych propozycji Polska Grupa Energetyczna. – Uzgodnione rozporządzenie Rady, które podlega zatwierdzeniu w procedurze pisemnej, pozostawia państwom członkowskim dużo swobody zarówno co do obniżenia limitu dochodów, zróżnicowania tego limitu w zależności od technologii wytwarzania, jak i objęcia nim innych technologii, w tym węgla kamiennego – wyjaśnia biuro prasowe PGE.
Na nasze pytania odpowiedział także Orlen, który produkuje energię głównie z gazu. – Propozycja nałożenia pułapu cenowego dotyczy wybranych technologii, tzw. jednostek inframarginalnych, lecz nie dotyczy jednostek gazowych. Zatem gazowe jednostki wytwórcze Orlen zostaną dotknięte w ograniczonym zakresie pułapem cenowym na sprzedaż energii elektrycznej – podkreśla spółka. Orlen zaznacza, że pułap jednostkowych przychodów może mieć wpływ na przychody innych jednostek opartych na innych technologiach, ale zdaniem firmy jest zbyt wcześnie na kwantyfikowanie takiego wpływu. Przepisy wymagają bowiem zaimplementowania do polskiego prawodawstwa, a mechanizmy mogą być jeszcze modyfikowane przez państwa członkowskie.