Spółki energetyczne nie pozbędą się całego zadłużenia wynikającego z posiadania aktywów węglowych – takie są według informacji „Parkietu” najbardziej aktualne założenia procesu przenoszenia tych aktywów do nowego podmiotu. – Obecnie jesteśmy bliżej wersji, aby przynajmniej część długu zostało w spółkach – mówi nam źródło zbliżone do rządu. Losy długu nie są jednak jeszcze przesądzone. Zależą od rozmów między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz samymi spółkami energetycznymi.
Resort finansów nie odpowiedział na pytanie, czy takie rozmowy są faktycznie prowadzone i na jakim są etapie. MAP przekonuje zaś, że podejmowane działania w ramach procesu transformacji realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem i – co ważne w kontekście długu – założeniami.
Spółki także wstrzymują się od głosu w tej dyskusji. Polska Grupa Energetyczna odsyła do marcowej wypowiedzi swojego prezesa Wojciecha Dąbrowskiego, który wskazywał, że wszystkie długi będą w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, mającej przejąć elektrownie węglowe PGE, Enei, Tauronu i Energi.
Wycena w II półroczu
Pytanie o aktualny etap negocjacji prowadzonych przez oba ministerstwa pozostaje więc bez odpowiedzi. Wiemy jednak, że rozmowy się przeciągają. MAP przekonuje, że opóźnień nie ma i wyjaśnia nam, co już udało się w tym procesie osiągnąć.
Z odpowiedzi wynika, że w ramach przygotowań do stworzenia NABE przeprowadzono już prace związane z reorganizacją wewnętrzną grup energetycznych. Wskazano spółki, wokół których zintegrowane zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla i które przeznaczone są do konsolidacji w NABE. Zidentyfikowano także aktywa, procesy i zasoby, które powinny zostać zintegrowane w spółkach wydzielanych. Na pytanie o proces wyceny węglowych aktywów MAP podkreśla, że zgodnie z przyjętymi założeniami wszystkie transakcje „zostaną przeprowadzone w oparciu o rynkową wycenę niezależnego podmiotu oraz po przeprowadzeniu niezależnego badania due dilligence”. – Z tego względu kluczowymi do zrealizowania z działaniami zaplanowanymi na II połowę 2022 r. są realizacja procesu due diligence, wycena spółek wydzielanych i nabycie przez Skarb Państwa akcji/udziałów spółek wydzielanych – informuje biuro prasowe MAP.