Polska Grupa Energetyczna i Tauron, kontrolowane przez państwo, zwiększają swój potencjał w odnawialnych źródłach energii. Eksperci wskazują jednak na możliwe ograniczenia. Pierwsza z firm zakończyła akwizycje trzech farm wiatrowych, druga buduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. OZE, po zakończeniu procesu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych, ma stanowić podstawę wytwarzania energetyki. Proces przekazania ponad 60 proc. mocy wytwórczych bazujących na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego ma zakończyć się z końcem tego roku.
Nowe wiatraki PGE
PGE zakończyła akwizycję trzech kolejnych elektrowni w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. Łączna moc zainstalowana farm wiatrowych PGE wzrosła o 12 proc. do ponad 772 MW. Dzięki planowanej nowelizacji tzw. ustawy odległościowej PGE zakłada szybkie uruchomienie kolejnych projektów o łącznej mocy ok. 150 MW. Do końca obecnej dekady grupa będzie mieć 1,7 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych. – W obliczu wojny w Ukrainie i konieczności uniezależniania się od importu węglowodorów z Rosji na inwestycje w źródła odnawialne musimy patrzeć również jako na element budowania niezależności energetycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
W ramach akwizycji PGE kupiła łącznie 32 wiatraki o mocy od 2 do ponad 3 MW każdy. Na szybkie uruchomienie „zamrożonych” 150 MW jednak się nie zanosi. Spółce może to zabrać lata, zanim te projekty zaczną produkować prąd. Firma potrzebuje jednak szybko zbudować nowe moce wytwórcze. Dlatego też z naszych informacji wynika, że do kolejnych akwizycji może dojść jeszcze w tym roku. Należąca do PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,48 MW. Spółka podkreśla, że mimo możliwych kolejnych przejęć ma zdolności, aby sama mogła wybudować farmy. Z posiadanych farm wybudowała dziewięć samodzielnie o łącznej mocy 399,86 MW.
Polska Grupa Energetyczna chce „odmrozić” 150 MW w lądowych farmach wiatrowych. Przeszkodą jest ustawa odległościowa. Fot. miszaszym/shutterstock
Tauron włącza słońce
Z kolei Tauron rozpoczyna budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce. Zacznie ona działać w drugiej połowie przyszłego roku. Na terenie przyszłej farmy fotowoltaicznej Tauronu w Mysłowicach rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem gruntu. Elektrownia o łącznej mocy 100 MW powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.