W trudnych czasach spółki dywidendowe są na wagę złota. Jak wyliczyło KPMG, stopa dywidendy spółek z WIG20 jest dwa razy wyższa od stawki WIBOR – czyli zwrotu z inwestycji, który można osiągnąć na rynku międzybankowym. Nasza rodzima stopa dywidendy (dla firm z WIG20) jest porównywalna ze wskaźnikami obserwowanymi na innych giełdach europejskich.
Jaki będzie 2020 rok
Przez ostatnich sześć lat liczba spółek dywidendowych wchodzących w skład WIG wahała się pomiędzy 151 a 175, przy czym do 2017 r. dominowała tendencja wzrostowa. Od tego czasu widać jednak spadek. W 2019 r. takich spółek było mniej niż 160 (szczegóły na wykresie obok).
– Co ciekawe, w kontrze do mniejszej liczby spółek dywidendowych była wysokość stopy dywidendy, która rosła od 2017 r. W 2019 r. mediana stopy dywidendy dla spółek z WIG wyniosła około 4,6 proc., a łącznie spółki wypłaciły około 23,8 mld zł, czyli o około 3 mld zł więcej niż w roku poprzedzającym – wylicza Roman Lisiecki, wicedyrektor w zespole wycen w KPMG w Polsce.
Czy w tym roku inwestorzy mogą liczyć na kwotę wyższą niż w 2019 r.?
– Myślę, że kwota może być niższa. Z jednej strony spółki wolą posiadać większą poduszkę finansową, z drugiej – myślę, że w dużych spółkach wypłaty będą mniejsze. Zyski w 2019 r. też w dużej części podmiotów były słabsze niż rok wcześniej, wiec trudno o wzrost dywidend – komentuje Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM. Nieco większym optymistą jest Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena, ale zastrzega, że jego komentarz odnosi się do firm największych.