Od stycznia do końca marca 2023 r. na świecie zanotowano 299 transakcji IPO, z których wpływy wyniosły 21,5 mld USD. To odpowiednio spadki rok do roku o 8 proc. i 61 proc. – wynika z danych EY. Na rynku głównym w Warszawie nie odnotowano żadnego IPO. Wprawdzie pojawiły się cztery spółki (Passus, Movie Games, Scope Fluidics oraz Genomtec), ale wszystkie przeniosły się z NewConnect bez oferty.
Rzut oka na świat...
Firmy i inwestorzy weszli w nowy rok z nadziejami na odbicie. Prognozy wskazujące na zbliżanie się przez kluczowe banki centralne do końca cyklu podwyżek stóp i spadek inflacji dawały podstawę do ostrożnego optymizmu.
– W marcu nastąpiły jednak znaczące turbulencje w sektorze bankowym, które przywróciły obawy wśród spółek planujących swój giełdowy debiut, przesuwając tym samym moment możliwego odwrócenia negatywnego trendu, notowanego na przestrzeni ostatnich kwartałów – podkreśla Anna Zaremba, partnerka EY Polska.
Pierwszy kwartał względnie dobrze wypadł w Amerykach. Tam wzrosła zarówno liczba transakcji (z 36 do 40), jak i ich wartość (z 2,4 do 2,6 mld USD). W samych Stanach Zjednoczonych też zanotowano wzrosty, odpowiednio o 29 proc. oraz 6 proc. Natomiast w Azji liczba IPO poszła w dół o 6 proc. (ze 186 do 175), a ich wartość aż o 70 proc. (z 42,7 do 12,7 mld USD). Z kolei w regionie EMEIA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) liczba IPO spadła o niemal jedną piątą (ze 104 do 84), a wartość o ponad jedną trzecią (z 9,5 mld do 6,1 mld USD). W samej Europie spadki wyniosły odpowiednio 47 proc. i 26 proc.