Branża inwestuje w moce

Mimo spadającej ostatnio produkcji wyrobów chemicznych i petrochemicznych oraz niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego giełdowe spółki co do zasady kontynuują rozpoczęte i planują nowe inwestycje w linie technologiczne. Efekty mają być widoczne już wkrótce.

Publikacja: 13.05.2023 09:50

Lada chwila ruszy produkcja propylenu i polipropylenu w nowym zakładzie w Policach. Aby było to możl

Lada chwila ruszy produkcja propylenu i polipropylenu w nowym zakładzie w Policach. Aby było to możliwe, muszą być zapewnione odpowiednie dostawy surowców, w tym etylenu. Pierwszą jego dostawę zrealizowano 27 marca. Fot. grupa azoty/mpr

W ubiegłym roku w szeroko rozumianym przemyśle chemicznym zanotowano w Polsce spadki produkcji, na co wskazują chociażby ostatnio opublikowane przez GUS dane. Zniżki widać zwłaszcza w odniesieniu do biznesów obejmujących wytwarzanie nawozów i tworzyw sztucznych. I tak w 2022 r. produkcja nawozów fosforowych zmalała w naszym kraju o 27,4 proc., azotowych o 16,9 proc., a tworzyw sztucznych w formach podstawowych o 7,7 proc. Oczywiście były też obszary, w których zanotowano wzrost. Nie zmienia to jednak ogólnego obrazu sektora, który z powodu wzrostu cen surowców i energii często decydował się na mniejsze wykorzystywanie posiadanych zdolności wytwórczych, a czasami nawet na zatrzymanie linii technologicznych.

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
ZA Puławy muszą na nowo opracować plan działań dekarbonizacyjnych
Chemia
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Chemia
Dębica postraszyła stratą
Chemia
Azoty pracują nad programem naprawczym
Chemia
Azoty szykują działania naprawcze
Chemia
ZCh Police mają nowy zarząd