Chemia z mniejszą pulą darmowych uprawnień

Instalacje chemiczne dostaną mniej pozwoleń na emisję CO2, ale zdecydowanie więcej, niż oczekiwał rynek.

Publikacja: 21.12.2020 05:10

Chemia z mniejszą pulą darmowych uprawnień

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Ciech dostanie o 12 proc. mniej darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2021–2025, niż otrzymywał w poprzednich pięciu latach – szacuje spółka na podstawie opublikowanych przez Komisję Europejską wstępnych benchmarków dla producentów sody. Część analityków obawiała się, że redukcja darmowych uprawnień będzie zdecydowanie większa i sięgnie nawet 50 proc.

– To dla nas pozytywna informacja, choć czekamy jeszcze na ostateczne decyzje KE – komentuje Mirosław Kuk, rzecznik Ciechu.

KE ogłosi ostateczny przydział darmowych uprawnień dla poszczególnych instalacji na początku 2021 r. Wiadomo już jednak, że ostateczne dane nie będą gorsze dla firm niż zaproponowane w tym roku. Darmowe uprawnienia do emisji powinny się znaleźć na rachunkach firm do końca lutego.

Zmniejszyć emisje

Obecnie przydział darmowych uprawnień pokrywa 53 proc. rocznego zapotrzebowania Ciechu. Po zmniejszeniu puli udział ten spadnie do 46 proc. dzisiejszego zapotrzebowania. – Trzeba pamiętać, że grupa realizuje i planuje szereg inwestycji, dzięki którym może obniżyć emisje CO2 o około 30 proc. w perspektywie około pięciu lat. Oznacza to, że wskaźnik pokrycia zapotrzebowania przyznanymi certyfikatami w praktyce będzie rósł. Mamy ponadto jeszcze do dyspozycji pewną pulę niewykorzystanych uprawnień na rok 2021, w związku z zawieszeniem produkcji w rumuńskiej fabryce sody – podkreśla Kuk.

Foto: GG Parkiet

Chemiczna grupa chce m.in. zamienić paliwo węglowe w elektrociepłowni w Inowrocławiu na gaz. W planach ma ponadto budowę spalarni odpadów, które mogą powstać przy obu należących do grupy polskich zakładach sodowych. Spółka analizuje jednocześnie możliwość budowy paneli fotowoltaicznych na gruntach i dachach budynków. Szacuje, że zagospodarowując w ten sposób dostępne powierzchnie, mogłaby produkować kilkadziesiąt tysięcy megawatogodzin energii ze słońca. Ciech pracuje ponadto nad innowacyjnym projektem zawracania CO2 w procesie produkcji sody.

Lepiej od oczekiwań

Zaproponowany poziom alokacji darmowych uprawnień do emisji CO2 dla poszczególnych instalacji chemicznych jest też korzystny dla Grupy Azoty. Benchmark dla produkcji amoniaku na kolejne pięć lat spadł jedynie o 3 proc. Gorzej wygląda propozycja dla instalacji kwasu azotowego, która zakłada spadek darmowych przydziałów aż o 24 proc.

Grupa Azoty wciąż szacuje, jakie przełożenie na wszystkie jej zakłady będzie miał nowy poziom darmowych pozwoleń na emisję CO2. Według analityków DM BDM alokacja dla tej spółki po 2020 r. może kształtować się na poziomie około 50 proc. jej rocznego zapotrzebowania, podczas gdy jak dotąd udział ten sięgał 60 proc. Analitycy spodziewali się, że pula uprawnień spadnie w przypadku tej spółki znacznie mocniej i sięgnie tylko 30 proc. jej zapotrzebowania.

Również w Azotach trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem emisji. W puławskich zakładach, gdzie właśnie powstaje kolejny blok węglowy, spółka analizuje możliwość pozyskiwania energii elektrycznej i ciepła z alternatywnych źródeł, np. z wodoru.

Chemia
Azoty ograniczają koszty importu soli potasowej
Chemia
Piąta instalacja kwasu azotowego w Puławach
Chemia
Azoty uruchomiły w Puławach piątą instalację kwasu azotowego
Chemia
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Za droga i nierentowna
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Chemia
Polska i europejska branża chemiczna mają problemów bez liku
Chemia
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów