Atal po konferencji: IV kwartał słaby, czekanie na powrót koniunktury

Deweloper obniżył cel sprzedaży na cały 2024 rok. Ale buduje, by mieć towar kiedy koniunktura wróci.

Publikacja: 15.11.2024 12:08

Atal obniżył cel sprzedaży na cały 2024 rok. Ale buduje, by mieć towar kiedy koniunktura wróci.

Atal obniżył cel sprzedaży na cały 2024 rok. Ale buduje, by mieć towar kiedy koniunktura wróci.

Foto: Mat. prasowe

Sprzedaż mieszkań w IV kwartale zapowiada się lepiej niż w najsłabszym od lat III kwartale br., ale nie na tyle, by firma zrealizowała cel całoroczny mówiący o podpisaniu 2,3-2,5 tys. umów. Na konferencji poświęconej wynikom finansowym prezes Atalu Zbigniew Juroszek powiedział, że wynik w 2024 r. będzie bliżej 2,1 tys. Obniżony cel  implikuje, że w IV kwartale Atal spodziewa się sprzedaży rzędu 470 lokali.

Czytaj więcej

Ponad ćwierć miliarda złotych zysku Grupy Atal

Popyt na mieszkania ograniczony przez drogie finansowanie 

Budujący w ośmiu aglomeracjach deweloper sprzedał w III kwartale 355 mieszkań, o 53 proc. mniej niż rok wcześniej i o 37 proc. mniej kwartał do kwartału. Od stycznia do września br. spółka sprzedała 1630 lokali, o 14 proc. mniej niż rok wcześniej. Na koniec III kwartału aktywnych było 209 rezerwacji.

- Nie mamy wpływu na sytuację związaną z dostępem klientów do finansowania. Mamy utrzymujące się wysokie stopy procentowe, które eliminują część popytu. Druga kwestia to program wsparcia nabywców kredytowych – przez cały 2024 r. były zapowiedzi i nie wiadomo, czy wejdzie czy nie. Program mały i okrojony jest potrzebny, mówienie, że rozwiązaniem jest rozwijanie [przez państwo] najmu to demagogia. W tej chwili rynek opera się na zamożnych nabywcach, segment popularny praktycznie nie funkcjonuje – przekazał prezes Juroszek. Podkreślił, że w tej chwili trudno prognozować, jak będzie wyglądać 2025 r. Generalnie Atal spodziewa się poprawy.

Czytaj więcej

Dołek za nami. W IV kwartale sprzedaż mieszkań wzrośnie

Atal buduje mieszkania na zapas

Mimo spowolnienia Atal nie zatrzymuje się z inwestycjami. W ofercie na koniec września było aż 7 tys. lokali. Prezes Juroszek zaznaczył, że firma podtrzymuje strategię budowania na zapas. - Mimo gorszej sytuacji na rynku podejmujemy ofensywne działania inwestycyjne, żeby mieć zdywersyfikowany produkt, jak się poprawi koniunktura. W tej chwili wsparciem są stabilne, a nawet spadające koszty budowy, ale ta sielanka też się skończy – powiedział Juroszek.

Budownictwo
Ponad ćwierć miliarda złotych zysku Grupy Atal
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Budownictwo
Lokum i Ronson o rynku
Budownictwo
Ronson optymistycznie o sprzedaży mieszkań w IV kwartale
Budownictwo
Lokum Deweloper: mniej przekazanych mieszkań, mniejsze zyski
Budownictwo
Deweloperzy: Wraca apetyt na biurowce
Budownictwo
Erbud optymistycznie o koniunkturze i przyszłorocznej dywidendzie