Prawie 4,7 tys. mieszkań sprzedali w III kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego. To o 33 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy działał „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, i o 12 proc. mniej niż kwartał wcześniej. Był to czwarty z rzędu kwartał spadku sprzedaży, jednak do minimów, z którymi branża i badana przez nas grupa firm borykały się w ostatnich latach, jeszcze daleko. Mowa głównie o III kwartale 2022 r., gdy najmocniej dały się we znaki wysokie stopy procentowe i drastyczny spadek zdolności kredytowej konsumentów. 4,7 tys. lokali sprzedanych w III kwartale to o 38 proc. więcej niż podczas kredytowego kryzysu.
Wyniki spółek mocno zróżnicowane
Z drugiej strony to właśnie w III kwartale pięciu deweloperów zanotowało minima. Lokum i Unidevelopment, które sprzedały odpowiednio kilka i kilkanaście lokali, to jednak specyficzne przypadki – Unidevelopment przechodzi restrukturyzację, Lokum bazuje na wrocławskim rynku i segmencie podwyższonym. Uwagę zwraca mocny spadek u dużych graczy działających w kilku aglomeracjach – podały Atal i Robyg. Tymczasem Dom Development ma za sobą wręcz najlepszy kwartał, licząc od 2020 r., solidną sprzedaż miały też Murapol, Archicom, Dekpol czy Develia.
Wyniki deweloperów z rynku kapitałowego są zgodne z trendem, który raportuje firma JLL, badając sześć głównych aglomeracji. W III kwartale sprzedano 9,2 tys. mieszkań, o 44 proc. mniej niż rok wcześniej i o 6 proc. mniej niż kwartał wcześniej. To czwarty z rzędu kwartał hamowania, ale do minimum z III kwartału 2022 r. daleko – 9,2 tys. sprzedanych lokali to o 39 proc. więcej niż w czasie tamtego dołka.
Drogi kredyt, wysokie ceny, mniejsza aktywność inwestorów z uwagi na słabszą kondycję rynku najmu, czekanie na decyzje w sprawie programu „Na start” – to przyczyny słabszej sprzedaży mieszkań w III kwartale. Z drugiej strony na konferencjach poświęconych sprawozdaniom półrocznym menedżerowie spółek deweloperskich twierdzili, że po słabych lipcu i sierpniu we wrześniu ruch w biurach sprzedaży był już większy. Co dalej?