Dodatkowo około 300 mieszkań w ciągu trzech kwartałów br. sprzedał Vantage Development, spółka siostra Robyga również kontrolowana przez TAG Immobilien, której głównym celem jest jednak budowa portfela PRS Vantage Rent.
Tag rozumiana grupa TAG ma sprzedać w 2024 r. 2300 lokali, ale nie podano ile ma przypaść na Robyg i Vantage.
- Sprzedaż i wyniki finansowe Robyga w 2024 r. są satysfakcjonujące i zgodne z założeniami. Uważamy, że popyt na mieszkania nie jest aż tak powiązany z programami rządowymi, a banki mają ciekawe oferty finansowania dla kupujących mieszkania. Robyg także wspiera swoich klientów pozyskiwaniu optymalnego finansowania i w procedurach kredytowych – skomentował Oscar Kazanelson, przewodniczący rad nadzorczych Robyga i Vantage’a.
- Popyt na mieszkania utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie, głównie z powodu istotnej luki między mieszkaniami dostępnymi a potrzebnymi, jaka nadal jest notowana w Polsce. Z punktu widzenia deweloperów znacznie ważniejsze są możliwości zwiększania podaży – a więc wprowadzania mieszkań do oferty. Cały czas apelujemy o przyspieszenie samorządowych procedur administracyjnych. To jest dużo bardziej istotny aspekt, aby móc zaoferować jak największą ofertę mieszkań – dodał Eyal Keltsh, prezes spółek.
Dekpol Deweloper
Kontrolowana przez giełdowy Dekpol deweloperska spółka w III kwartale br. sprzedała (B) 138 lokali, o 14 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o 14 proc. więcej niż kwartał wcześniej. W ciągu dziewięciu miesięcy Dekpol Deweloper znalazł nabywców na 374 lokale, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec września br. w ofercie było 1006 lokali.
- Po bardzo gorącym okresie na rynku nieruchomości w ub.r. i na początku 2024 r., w III kwartale br. widoczna była kontynuacja trendów obserwowanych już w poprzednim kwartale - wskazał Sebastian Barandziak, Dekpol Deweloper. - Mieliśmy zatem do czynienia z pewnym schłodzeniem koniunktury – zarówno w segmencie popularnym, jak i premium. Klienci wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi, czekając na informacje dotyczące kierunków polityki mieszkaniowej i założeń programu wsparcia dla osób posiadających zdolność kredytową oraz analizowali sytuację makroekonomiczną pod kątem możliwego kształtowania się poziomu stóp procentowych w kolejnych miesiącach, jak i możliwego kształtowania się cen transakcyjnych nieruchomości - dodał.
Menedżer zaznaczył, że mimo niepewności jaka zagościła na rynku, spółka co prawda zanotowała wzrost sprzedaży w ciągu trzech kwartałów br., jednak cel sprzedaży na 2024 r. musiał zostać zmniejszony. - Analizując odpowiedzialnie to, co widzimy na rynku, zadecydowaliśmy o urealnieniu naszych celów operacyjnych na 2024 r. Publikując je na początku br. spodziewaliśmy się większej sprzedaży, szczególnie w okresie wakacyjnym - powiedział Barandziak. W tej chwili Dekpol spodziewa się sprzedaży 550 lokali, czyli w samym IV kwartale 176. Poprzedni cel mówił o sprzedaży w całym roku 650 mieszkań.
Cordia Polska
Notowany na Catalyst deweloper sprzedał (A) w III kwartale br. 57 mieszkań, o 31 proc. mniej niż rok wczesniej i o 57 proc. mniej niż kwartał wcześniej. To wynik zbliżony do najgorszego dla firmy IV kwartału 2023 r. (sprzedano 56 mieszkań). W ciągu dziewięciu miesięcy br. Cordia znalazła nabywców na 265 mieszkań, o 29 proc. więcej niż rok wcześniej (zasługa mocnego II kwartału br.).
- Na rynku odczuwalne jest znaczne zmniejszenie popytu na mieszkania, czego jedną z przyczyn jest niewiadoma co do wejścia w życie programu „Na start”. Obserwujemy to również w naszych biurach sprzedaży – dużo osób interesuje się naszą ofertą, ale decyzje o zakupie podejmuje mała grupa i są to głównie zakupy gotówkowe. Jednoznaczna, oczekiwana przez wiele osób decyzja rządu co do wejścia (lub nie) programu „Na start” pomogłaby zakończyć okres zawieszenia, w którym znajduje się wiele osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Na niski popyt mają wpływ także poziom stóp procentowych oraz oferta kredytowa banków. - mówi nam Tomasz Łapiński, prezes Cordia Polska.- Po bardzo słabych wynikach sprzedaży w lipcu i w sierpniu nieco większa aktywność klientów zauważona we wrześniu powoduje, że spodziewamy się lepszych wyników sprzedaży w IV kwartale - dodaje.
Victoria Dom
Notowana na Catalyst i budująca głównie w Warszawie spółka w ciągu dziewięciu miesięcy br. sprzedała (B) 862 lokale, o 47 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym III kwartale br. znalazła nabywców na 224 lokale, o 70 proc. mniej niż w rekordowym analogicznym kwartale ubiegłego roku oraz o 25 proc. mniej kwartał do kwartału. Victoria specjalizuje się w segmencie popularnym, buduje dla nabywców pierwszych w życiu mieszkań. Najgorszą sprzedaż w ostatnich turbulentnych latach Victoria zanotowała w szczycie kredytowego kryzysu w III kwartale 2022 r. – znalazła nabywców na 169 lokali.
– Nasza ubiegłoroczna rekordowa sprzedaż napędzana była programem „Bezpieczny kredyt”. Bez tego wsparcia dla nabywców sprzedaż mieszkań w segmencie popularnym będzie ograniczona – przyznał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii. - Wpływają na to bardzo wysokie koszty finansowania nieruchomości, które są skutkiem wciąż wysokich stóp procentowych. Potrzeby mieszkaniowe Polaków są bardzo duże, jednak możliwości finansowe ograniczone. Dlatego liczymy na zapowiadaną w nieodległej przyszłości serię obniżek stóp, która powinna zaktywizować osoby, które szukają dostępnych cenowo mieszkań. Rynek nadal jest zrównoważony, mimo wyzwań związanych z kosztami budowy i presją inflacyjną. Ogólnie, branża deweloperska w Polsce po III kwartałach 2024 r. pozostaje w dobrej kondycji, z perspektywą dalszego wzrostu w ostatnich miesiącach roku – podsumował.