Kurs Pekabeksu o krok od rekordu. Wyniki słabe, ale w rękawie ma asa

Kurs akcji Pekabeksu jest o krok od wyjścia na historyczne maksimum. Mimo słabych wyników Pekabex może pozytywnie zaskoczyć, a to dlatego że portfel zleceń jest rekordowy – oceniają analitycy.

Publikacja: 03.07.2024 12:50

Kurs Pekabeksu o krok od rekordu. Wyniki słabe, ale w rękawie ma asa

Foto: AdobeStock

Już o 21 proc. umocniły się od początku tego roku – zupełnie na przekór słabym wynikom finansowym – notowania giełdowego Pekabeksu. Choć kurs akcji producenta betonowych prefabrykatów dla budownictwa od wyjścia na historyczny rekord dzieli już wzrost o ledwie 3 proc., to na poświęconych spółce forach panuje cisza. Jeśli jednak wierzyć analitykom, spółka może jeszcze inwestorów pozytywnie zaskoczyć.

- Wyniki za pierwszy kwartał były słabe, raport za zakończone trzy miesiące też będzie daleki od ideału, ale uwagę inwestorów powinien zwrócić rekordowy portfel zleceń – ocenia Krzysztof Pado, analityk biura maklerskiego DM BDM.

Czytaj więcej

Pekabex liczy na odbicie koniunktury w budownictwie, ma rekordowy portfel

- Prefabrykacja wygląda słabo, jednak Pekabex próbuje nadrabiać deweloperką. W sytuacji kiedy zysk EBIT spadł, a w tendencji spadkowej utrzymują się też marże, nadzieją dla inwestorów jest portfel zleceń, ale trzeba pamiętać, że rozpoczęcie tych kontraktów potrwa – ocenia Adrian Mackiewicz, analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, który omawiał perspektywy spółki na konferencji WallStreet 28.

Analityk o akcjach Pekabeksu. Portfel zamówień jest rekordowy

Jak tymczasem zauważa Pado z DM BDM, zdobycie zamówień to kwestia ostatnich miesięcy, a blisko 20-procentowy udział w wartości portfela ma umowa z IONWAY. Niedawno debiutujący na rynku europejski producent materiałów używanych w akumulatorach do aut elektrycznych zbuduje w Nysie fabrykę komponentów, a wykonawcą części prac będzie spółka zależna Pekabeksu.

Czytaj więcej

„Spółka świetna, ale akcji lepiej unikać?”. Oto czym analitykom podpadł Budimex

- Spółka dysponuje zróżnicowaną ekspozycją na szereg segmentów rynku budowlanego, w tym na te, które powinny najbardziej skorzystać na odblokowaniu funduszy z KPO – wskazuje specjalista, który podtrzymuje wydane dla papierów emitenta w raporcie z początku roku zalecenie „kupuj”.

Jak wylicza ekspert DM BDM, Pekabeksowi udało się zdobyć zlecenia w niezwiązanym z KPO segmencie budownictwa kubaturowego (m.in. na hale magazynowe i budynek biurowy). Pośrednio skorzystać na napływie funduszy spółka może jednak dzięki kontraktom na morskie elektrownie wiatrowe (ich udział w przychodach jest co prawda niewielki).

Czym zajmuje się Pekabex? Czy Pekabex skorzysta na KPO?

Według Pady ekspozycję na fundusze z KPO Pekabeksowi daje rynek budynków czynszowych dla samorządów oraz kontrakty w segmencie kolejnictwa. Elementy prefabrykowane są używane przy budowie stacji kolejowych czy tuneli, a w budownictwie czynszowym Pekabex widzi spory potencjał, do czego przyczyniają się oczekiwania, że nowy rząd będzie się starał je rozruszać.

Czytaj więcej

Kupować IT, unikać węgla? Sektorowy przegląd GPW

- Spółka znalazła ponadto miejsce w kilku ciekawych niszach, jak chociażby w segmencie akademików, który rozwijać chce część deweloperów– tłumaczy specjalista DM BDM.

Wszystko dlatego że takie budynki najłatwiej jest budować z prefabrykatów. Tymczasem napływ funduszy z KPO powinien pomóc Pekabeksowi również w dość nieoczywisty sposób. Jeśli przyczyni się on do rozgrzania koniunktury w budownictwie, wskutek czego wzrosną ceny materiałów i koszty robocizny, sięganie po konstrukcje z prefabrykatów stanie się sposobem na oszczędności.

- Pekabex nie pracuje obecnie na pełnych mocach, więc bazując na dotychczasowym zatrudnieniu jest w stanie zwiększyć produkcję elementów prefabrykowanych – wskazuje Pado.

Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują I połowę 2024 roku
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Budownictwo
Mirbud: PZU i NN wzięły ponad połowę nowych akcji
Budownictwo
Giełdowe firmy skorzystają ze słabości konkurencji
Budownictwo
Fundusz emerytalny Nationale Nederlanden też widzi potencjał w Mirbudzie
Budownictwo
Opóźnienie programu „Na start”. Konsekwencje dla rynku i firm
Budownictwo
Tysiąc procent w cztery lata. Analityk wyjaśnia, pod co inwestorzy grają na Mirbudzie