Spółki do ponownej prywatyzacji?

Zmiana rządu to okazja do pomyślenia o przywróceniu równowagi na rynku – uważa ekspert Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Publikacja: 26.10.2023 21:00

Damian Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Damian Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Foto: Mat.prasowe

„Jestem bardzo ciekaw, co nowa koalicja rządowa zrobi ze spółkami budowlanymi z mniejszym lub większym udziałem państwa. Czy utrzyma status quo, czy np. zdecyduje się na sprzedaż tych przedsiębiorstw inwestorom branżowym z polski lub zagranicy” – napisał na portalu X Damian Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Mowa o m.in. giełdowych Trakcji, Torpolu i Polimeksie Mostostalu.

– Na naszym rynku budowlanym ma miejsce osobliwa sytuacja, w którym państwo kontroluje kilka czołowych firm wykonawczych. Najbardziej kuriozalnie wygląda to na relatywnie małym rynku kolejowym, gdzie dwóch największych zamawiających, czyli PKP PLK i CPK, są właścicielami dwóch dużych wykonawców giełdowych: Trakcji i Torpolu. Taka struktura rynku jest negatywnie odbierana przez pozostałe podmioty, które obawiają się istotnego pogorszenia warunków konkurencji – mówi „Parkietowi” Kaźmierczak. – Konkurowanie prywatnych spółek z państwowymi firmami może być utrudnione ze względu na potencjalnie odmienną kalkulację ekonomiczną tych drugich, która niekoniecznie musi być nastawiona na wypracowanie wysokiego zysku. Ponadto państwowemu właścicielowi będzie stosunkowo łatwiej dokapitalizować własną spółkę, która będzie mogła zdystansować prywatną konkurencję i zwiększyć udziały w mało rynkowy sposób – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Budownictwo
Cios w Mirbud, pożar centrum handlowego Marywilska 44
Budownictwo
Atal po konferencji: popyt na mieszkania w oczekiwaniu na program „Na start”
Budownictwo
Perspektywy spółek budowlanych. Krótkoterminowo – walka. Długoterminowo – ziemia obiecana.
Budownictwo
Atal chce sprzedać ponad 3 tys. mieszkań, trzyma bardzo dobre marże
Budownictwo
Huśtawka rentowności budowniczych mieszkań
Budownictwo
Byczy nastrój Domu Development