Mijają dwa lata od czasu, gdy Compremum informowało o zawarciu porozumienia z singapurską firmą Durapower Holdings i krakowską Elmodis w sprawie uruchomienia w Polsce zakładu produkcji baterii litowo-jonowych i kontenerowych systemów magazynowania energii. Miał on ruszyć w ciągu dwóch lat. Do dziś jednak nie zawarto finalnych umów w tej sprawie. Compremum podaje, że warunkiem podpisania umowy inwestycyjnej jest zaakceptowanie przez strony modelu finansowego. – Trwają ostatnie uzgodnienia w tej kwestii. Do założeń modelu będzie sprofilowana umowa inwestycyjna i w konsekwencji budżet przedsięwzięcia – podaje Łukasz Fojt, wiceprezes Compremum.

Dodaje, że połączone zespoły robocze i zarządy trzech spółek mających uczestniczyć w projekcie są po spotkaniu, podczas którego określiły datę zawarcia finalnej umowy joint venture na 30 listopada. Chcą wypracować najlepsze rozwiązania inwestycyjne, zgodne z opracowywanym przez strony przedsięwzięcia modelem biznesowym. Zarząd Compremum zauważa, że rynek wielkoskalowych magazynów energii tak w Polsce, jak i Europie Środkowej jest w powijakach. – Dlatego też nie możemy pozwolić sobie na inwestycję w określony potencjał produkcyjny, na który nie ma wykrystalizowanego rynku zbytu. Rozumiemy oczekiwania inwestorów czy opinii publicznej względem szybkiej realizacji zapowiadanego przedsięwzięcia, ale musimy patrzeć na realia rynku i bazować na kalkulacji wynikającej z biznesowej analityki – przekonuje Fojt.

Strony już jakiś czas temu uzgodniły, że w spółce celowej, która zajmie się budową zakładu, Compremum i Durapower obejmą po 45 proc. udziałów, a Elmodis 10 proc. Giełdowa grupa kupiła już ponad 8 ha gruntu pod realizację tej inwestycji w gminie Kleszczów, na terenie której działa obecnie Elektrownia Bełchatów. Teoretycznie fabryka może powstać dość szybko. – Budowa zakładu w założeniach potrwa 14–18 miesięcy, produkcja może ruszyć w II połowie 2024 r. lub w I połowie 2025 roku. Planowana moc zakładu w początkowej fazie to maksymalnie 1 gigawat – podaje Fojt.

Na początku tego roku Compremum szacowało wartość inwestycji na 196–255 mln zł. Dzięki niej, zgodnie z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, będzie można jednak uzyskać zwolnienie z podatku CIT na poziomie 89 mln zł.