Budimex mocniej wchodzi w zieloną energię

Największa w kraju firma budowlana razem ze swoim hiszpańskim akcjonariuszem będzie tworzyć w Polsce portfel elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Uznaje to za dobry biznes i konieczną dywersyfikację.

Publikacja: 18.04.2023 21:00

Artur Popko, prezes Budimeksu.

Artur Popko, prezes Budimeksu.

Foto: Fot. mat. prasowe

Największy w Polsce generalny wykonawca inwestycji budowlanych zawiązał ze swoim głównym akcjonariuszem, hiszpańskim Ferrovialem, spółkę joint venture BXF Energia. Udział Budimeksu wynosi 51 proc. Zadaniem firmy będzie budowa własnego portfela instalacji OZE – od pozyskania gruntów po eksploatację. Budimex już od pewnego czasu zaangażowany jest w tę aktywność.

500 MW w pięć lat

– W perspektywie lat 2027–2028 chcemy mieć w Polsce 500 MW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, działających i w budowie – zapowiedział Piotr Świecki, prezes BXF Energii.

Grupa Budimex realizuje teraz dwa projekty OZE: Kamelia (farma fotowoltaiczna o mocy 14 MW) i Magnolia (farma wiatrowa o mocy 7 MW). Ponadto w portfelu są projekty na różnych etapach rozwoju o mocy 112 MW w ramach fotowoltaiki i 110 MW farm wiatrowych. Ferrovial ma zapewnić know-how w zakresie OZE i zarządzania aktywami w dużej skali.

– Chcemy brać udział w transformacji energetycznej i ochronie klimatu. W Polsce trudno o lepszego partnera niż Budimex. Mamy nadzieję, że w ciągu pięciu lat osiągniemy nawet więcej, niż założyliśmy – powiedział Armando Zuluaga, dyrektor ds. infrastruktury energetycznej w Ferrovialu. – To początek drogi, mamy nadzieję, że będzie to kolejny sukces w historii naszych firm i że nasze przedsięwzięcie pozwoli poprawić miks energetyczny w Polsce – dodał.

– Postrzegamy Polskę jako ważny rynek z potencjałem, gospodarka rośnie, ale jest wciąż uzależniona od energii z paliw kopalnych. Jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę potencjał rozwoju sektora OZE był duży, a teraz jest jeszcze większy w związku z dużą determinacją polskich władz, by zwiększyć niezależność energetyczną kraju – powiedział Gonzalo Nieto, dyrektor generalny ds. infrastruktury energetycznej i mobilności w Ferrovialu.

Czytaj więcej

Mirbud i Budimex na radarach graczy

Infrastruktura do poprawy

Wraz z nowelizacją tzw. ustawy 10h przyspieszyć ma rynek farm wiatrowych. Ciągnący się spór polityczny o lokalizację inwestycji został wreszcie w tym roku zakończony, ale wyzwań przed branżą jest więcej. To głównie stan infrastruktury przesyłowej i kłopoty z przyłączaniem instalacji.

– To w tej chwili rzeczywiście główne ograniczenie rozwoju, ale wierzymy, że sytuacja się zmieni. Tak było przecież na rynku infrastruktury gazowej, nie bardzo wierzyliśmy, że inwestycje ruszą, a Gaz-System w pewnym momencie stał się bardzo zmotywowany, pojawiły się Baltic Pipe, interkonektory. Wierzymy, że podobnie będzie w przypadku sieci przesyłowych, potrzeba tylko determinacji i pewnej decyzji politycznej – mówi prezes Świecki.

Na tym etapie spółka nie planuje działać za granicą. Zdaniem Świeckiego organizacja jest zbyt młoda, by brać na siebie takie ryzyko, poza tym rodzimy rynek to wystarczająco dużo możliwości.

BXF Energii potrzebuje dużych nakładów, by zrealizować plan, ale prezes zaznacza, że banki chętnie finansują tego typu projekty, a potencjał finansowy Budimeksu i Ferrovialu jest duży.

Jak zaznacza prezes Artur Popko, dywersyfikacja działalności grupy jest kluczowa z uwagi na koniunkturalne wahania rynku budowlanego. Firma z innym partnerem rozwija sieć ładowania samochodów elektrycznych pod szyldem Budimex Mobility, z kolei FB Serwis działa na rynku przetwarzania odpadów oraz utrzymania dróg i budynków.

Wyniki finansowe za I kwartał br. grupa opublikuje 27 kwietnia. Na koniec ubiegłego roku portfel zamówień z rynku budowlanego wynosił 13,3 mld zł.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?