- Popyt na rynku mieszkaniowym, w szczególności w segmencie popularnym, został zwiększony przez złagodzenie wymogów KNF w zakresie oceny zdolności kredytowej, głównie dla kredytów średnioterminowych o stałym oprocentowaniu. W efekcie, w I kwartale 2023 roku transakcje sfinansowane kredytem hipotecznym, stanowiły 40 proc. naszej sprzedaży, w porównaniu do 32 proc. w IV kwartale ub.r. i średnio 30 proc. w całym 2022 r. – dodał wiceprezes Leszek Stankiewicz. - Propozycje rządowe, takie jak program „Bezpieczny kredyt”, mogą wspierać przyszły popyt, a jednocześnie już w tej chwili ta zapowiedź skłania potencjalnych klientów do szybszych decyzji, z uwagi na obawę przed rosnącymi cenami w II połowie 2023 r. W czasach inflacji i silnego rynku wynajmu, nieruchomości mieszkalne nadal przyciągają inwestorów. Dom Development, działający głównie w preferowanym przez takich inwestorów segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie, w dalszym ciągu jest beneficjentem tej sytuacji – podkreślił.
Marvipol
W I kwartale br. deweloper sprzedał (płatne rezerwacje, umowy deweloperskie i przedwstępne) 107 lokali, o 95 proc. kwartał do kwartału i 60 proc. więcej rok do roku. Sprzedaż w skali trzech miesięcy wróciła do trzycyfrowego poziomu pierwszy raz od IV kwartału 2021 r.
Spółka podała też, że wartość sprzedanych lokali wyniosła 80,5 mln zł - to o 112 proc. więcej kwartał do kwartału i o 52 proc. więcej niż rok wcześniej.
Atal
Budujący w siedmiu aglomeracjach deweloper w I kwartale 2023 r. sprzedał (umowy deweloperskie i przedwstępne) 406 mieszkań, o 46 proc. mniej niż w mocnym kwartale rok do roku ale i o prawie 6 proc. więcej kwartał do kwartału. W całym roku spółka liczy na znalezienie podobnej liczby nabywców, co w 2022 r. Wtedy sprzedała blisko 2,1 tys. lokali, o 50 proc. mniej niż w rekordowym 2021 r. Na koniec marca spółka miała zawartych 246 umów rezerwacyjnych.
- Zgodnie z naszymi przewidywaniami w marcu br. obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie potencjalnych nabywców naszą ofertą. Klienci najczęściej pytali o lokale z inwestycji, których zakończenie prac budowlanych ma nastąpić do 12 miesięcy. Spodziewamy się, że od wiosny, ze względu m.in. na łagodniejszą politykę banków w kontekście hipotek, nasz autorski program „Czas na mieszkanie” oraz zapowiedzi nowego rządowego programu wsparcia, kontraktacja powinna być wyższa niż dotychczas - powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atalu. Program „Czas na mieszkanie” umożliwia klientom wpłatę 20 proc. ceny, która jest gwarantowana.
Murapol
Znajdujący się poza rynkiem kapitałowym, budujący w kilkunastu miastach deweloper w I kwartale br. sprzedał (płatne rezerwacje, umowy deweloperskie i przedwstępne) 862 mieszkania. Z uwagi na zmianę sposobu publikacji danych od tego roku (wcześniej sprzedaż liczona była umowami deweloperskimi i przedwstępnymi) nie da się określić zmiany kwartał do kwartału i rok do roku.
- W 2023 r. liczymy na utrzymanie stabilnej sprzedaży mieszkań w segmencie detalicznym na poziomie zbliżonym do ostatnich lat. Sytuacja na rynku jest nadal bardzo wymagająca i taka pozostanie, dopóki nie poprawi się dostępność kredytów, a klienci nie będą mieć poczucia przewidywalności płaconych rat - mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu. W I kwartale br. klienci kredytowi odpowiadali za 46 proc. transakcji, klienci gotówkowi za 54 proc.
Prezes podkreśla, że program „Bezpieczny kredyt” nie będzie powszechny, dlatego dla deweloperów będzie umiarkowanym czynnikiem poprawiającym sprzedaż mieszkań, m.in. z uwagi na jego skalę. - Szacuje się, że w 2023 r. z programu skorzysta około 10 tys. klientów wobec 126 tys. udzielonych standardowych kredytów w słabym 2022 r. i 256 tys. w 2021 r. - powiedział Iskra.
Murapol będzie kontynuować w 2023 r. sprzedaż mieszkań na rynek PRS, ale nie ujawnia skali. - W I kwartale nie raportowaliśmy takiej sprzedaży, ale do końca roku będzie ona realizowana i ujawniona w wynikach kolejnych okresów. Sektor PRS co do zasady jest komplementarny do sektora mieszkaniowego. Zwłaszcza w okresie wysokich stóp procentowych i ograniczonej dostępności kredytów z tego zasobu chętnie korzystają osoby, które nie posiadają z różnych względów własnego lokum - powiedział Iskra.