Ceny lokali względnie stabilne

W cenach ofert nie widać rewolucji. Deweloperzy budują dziś dla zamożnych nabywców gotówkowych i nie afiszują się ze skalą rabatów.

Publikacja: 06.12.2022 21:00

Ceny lokali względnie stabilne

Foto: Adobe Stock

O ile w czasie boomu wystarczyły dane kwartalne, o tyle obecna faza rozchwiania rynku zachęca wiele ośrodków do monitorowania sytuacji na bieżąco i dostarczania danych z miesiąca na miesiąc. To jednak może prowadzić do dysonansów. O ile eksperci portalu Rynekpierwotny.pl szacują, że w listopadzie w siedmiu głównych miastach deweloperzy sprzedali w listopadzie 2,7 tys. mieszkań, o 17 proc. mniej niż w październiku, o tyle analitycy tabelaofert.pl donoszą o wzroście o 9,2 proc., do 3,2 tys.

W jednym są jednak zgodni. W relacji miesiąc do miesiąca ceny mieszkań są stabilne, nie widać większych ruchów w górę czy w dół. Mowa jednak o cenach ofert – na temat cen realnych danych brak, bo deweloperzy nie afiszują się z tym, na jaką skalę stosują rabaty i promocje.

– Wciąż najchętniej kupowane są mieszkania gotowe, tam, gdzie projekt ma odległy termin oddania, zainteresowanie klientów jest dużo mniejsze – powiedział Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl. – Analizując dane o sprzedaży i cenach za ostatnie miesiące, można z całą pewnością stwierdzić, że oczekiwany przez niektórych spadek cen nie nastąpił – i już widać, że szybko nie nastąpi. Nie znam żadnego nowego projektu, który zostałby wprowadzony na rynek po cenach niższych niż w jego najbliżej okolicy – dodał. Analitycy obserwują powolny powrót na rynek inwestorów, którzy starają się skorzystać z obecnych promocji, skoro widać, że ceny nie spadają, a deweloperska oferta nie rośnie.

– Przy zduszonym popycie kupujących pierwsze lokum za kredyt deweloperzy liczą na kupujących za gotówkę z myślą o wynajmie lub poprawie swych warunków mieszkaniowych. Dlatego oferują lokale w atrakcyjnych lokalizacjach i wysokim standardzie – mówi Marek Wielgo, ekspert rynekpierwotny.pl. – Wzrost średnich cen ofert nie wyklucza jednak spadku cen transakcji. Wiele firm zaczęło proponować kupującym rabaty i różnego rodzaju bonusy, które de facto oznaczają obniżkę cen – wskazuje.

Na razie nic nie wskazuje, by sytuacja miała się poprawić. Według BIK listopad był kolejnym miesiącem minimalnego popytu na pożyczki mieszkaniowe. Wysoka inflacja, realny spadek płac, brak perspektyw, obniżki stóp – to przyczyni się do marazmu na rynku kredytów.

Budownictwo
Warimpex opuszcza Rosję
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Budownictwo
Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak złożył dymisję
Budownictwo
Kolejne roszady w zarządzie Domu Development
Budownictwo
Budimex widzi się już na ścieżce wzrostu
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem i stabilnymi wynikami
Budownictwo
Damian Kaźmierczak, PZPB: Budownictwo wychodzi powoli z dołka