Inwestorzy TAG Immobilien wierzą w polski PRS

Średnioterminowym celem funduszu jest budowa ponad 20 tys. mieszkań na wynajem nad Wisłą.

Publikacja: 28.07.2022 11:07

Inwestorzy TAG Immobilien wierzą w polski PRS

Foto: materiały prasowe

Niemiecki fundusz TAG Immobilien zebrał 202 mln euro z emisji akcji na refinansowanie przejęcia Robyga. Niemiecka część portfela to ponad 87 tys. mieszkań na wynajem. Na polską składają się przejęty w 2020 r. Vantage Development i kupiony w 2022 r. Robyg.

Ta pierwsza spółka wynajmuje już lokale pod marką Vantage Rent. Cztery inwestycje – trzy we Wrocławiu i jedna w Poznaniu - mają pełne obłożenie. W przygotowaniu są kolejne adresy w tych miastach, a także w Łodzi, Trójmieście, Krakowie i Katowicach. Robyg pracuje nad wprowadzeniem własnej marki Robyg 4 Rent.

W prezentacji towarzyszącej emisji akcji TAG podał, że w realizowanych projektach i w banku ziemi na koniec I kwartału br. miał 9,2 tys. lokali w Vantage i 9,8 tys. w Robygu – z myślą o platformie PRS. Do tego odpowiednio 3,2 tys. i 15 tys. to lokale przeznaczone na sprzedaż. Celem średnioterminowym funduszu jest stworzenie w Polsce portfela ponad 20 tys. mieszkań na wynajem.

TAG chce skorzystać z rosnącego popytu na najem nad Wisłą, wzmocnionego napływem uchodźców z Ukrainy. Wpływy ze sprzedaży części mieszkań będą inwestowane w platformę.

Model działalności TAG przypomina REIT - najem mieszkań ma przekładać się na stabilne dywidendy płynące do rozproszonego akcjonariatu. 55 proc. akcji jest w wolnym obrocie. Największy pakiet, 9,9 proc., ma założone w latach 20. Massachusetts Financial Services - uznawane za pioniera funduszu powierniczego. Kilkuprocentowe pakiety mają jeszcze dwie amerykańskie instytucje: założone w latach 30. The Capital Group Companies oraz BlackRock. Ponadto papiery mają niemieckie fundusze inwestycyjne oraz Federalny i Związkowy Fundusz Emerytalny.

TAG wypłaca dywidendy na poziomie 75 proc. FFO (wpływy z działalności operacyjnej), prognozuje że za 2022 r. wypłaci 0,98 euro na papier.

Budownictwo
Sejm odrzucił projekt ustawy antyfliperskiej. Czy to kończy temat?
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Budownictwo
OZE i drewniane moduły. Jak Erbud chce zarabiać na zielonych trendach
Budownictwo
PZU TFI mocno uwierzyło w Mirbud
Budownictwo
Trzeci filar nie stanowi konkurencji dla firm
Budownictwo
Produkcja mieszkań coraz bardziej spowalnia
Budownictwo
Ekspert PMR: ten rok dla budownictwa jeszcze przejściowy, w przyszłym odbicie